A Budapest Pozsonyi Úti Református Egyházközség templomkertje építésének története, 2013-2023

 

Összefoglalás
A Budapest Pozsonyi úti Református Egyházközség templomkertje tízéves munkával, 2023. május végére felépült. A templomkertet az északi kert, a déli kert, ill. a középső parókiakert alkotják. A templomkert tele van bibliai szimbólumokkal. Legfontosabb célja, hogy méltó környezetet biztosítson a 15 zarándok zsoltáros (120-134. zsoltárok) igés táblának, melyeket a kerítéshez közel helyeztünk el, hogy az arra járók-kelők is olvashassák, épülhessenek belőle.
A templomkert vázát alkotó kis növésű díszfák, díszcserjék legnagyobb részét 2017-ben, a Reformáció 500. évfordulója évében ültettük el, Komjáthy István presbiter vezetésével, Berkesi Gábor vezető lelkipásztor, a Presbitérium több tagja, és Simonfi Imre egyházfi áldozatos adakozásából. Templomkertünket tehát „Reformáció 500 Emlékkertnek” is nevezhetjük.
A templomkert építésének története azért is került megírásra, hogy a következő, fiatal nemzedék is kedvet kaphasson erre az oly sok örömet tartogató szolgálatra.

Csathó Péter 

Feleségemnek

„Grádicsok éneke Salamontól.
Ha az Úr nem építi a házat, hiába dolgoznak azon építői.
Ha az Úr nem őrzi a várost, hiába vigyáz az őriző.” Zsoltárok 127,1

 

2008. Pünkösdjén új fejezet kezdődött életünkben: akkor, 15 évvel ezelőtt feleségemmel ezen a napon csatlakoztunk a Budapest Pozsonyi úti Református Gyülekezethez. Berkesi Gábor vezető lelkipásztor így kezdte köszöntését a szószékről: „Hitem szerint, Isten hozta a drága Testvéreket!” Feleségemmel egymásra néztük, és tudtuk, hogy Isten itt készített számukra lelki családot. Feleségem a gyermekmunkába, én pedig a kertépítésbe- és gondozásba kapcsolódtam be. Az első perctől a feltétel nélküli szeretet, és tárt karok fogadtak bennünket. Igazi befogadó gyülekezet a Pozsonyi úti.
2008. Pünkösdjén bennünket, 2013-ban pedig a virágoskertünket fogadott be az Újlipótvárosban található Gyülekezet. Mi Kőbányán, az Éles-saroknál, egy 51 lakásos társasházban, a Kőbánya Felső vasútállomás közelében lakunk. Hat évi munkával ott alakítottunk ki egy virágoskertet, amelyet a felnövekvő gyermeksereg egyre inkább a játszótér részének tekintett.
Megkérdeztük a Gyülekezet akkori főgondnokát, Barátossy Jenő bátyánkat, hogy átköltöztethetjük-e a Pozsonyi útra a kertünket. Az engedélyt megkapva, Szűcs Attila presbiter testvérrel, Németh Tamással, a Gyülekezet akkori beosztott lelkészével, és az ifjúsági kör tagjaival karöltve, az átköltöztetés, az évelő virágok, díszcserje csemeték újraültetése sikeresen megtörtént. Társasházunkban hat évig nevelt kertünket egy barátunk, Lovas Gábor költöztette át a teherautójával. Barátossy Jenő főgondnok úr utódja, dr. Vajda László, hasonlóképpen, mindig önzetlenül támogatta a templomkert építés ügyét.
A déli templomkertben már akkor megvolt a kertet körbeölelő, szépen gondozott fagyal-, ill. puszpángsövény, és templomfalig terjedő gyepes terület, melyeknek gondozását Simonfi Imre egyházfi odaadóan végezte. Ezek, valamint a gyepes terület Duna felőli oldalán (templomunk gyönyörű helyen, a Duna pesti oldalán, a Margit-híd és az Árpád-híd között, az Embermentők parkjánál helyezkedik el, szép kilátással a Margitszigetre, ill. a mögötte elhelyezkedő Rózsadombra), a Dunával merőlegesen ültetett három terjedelmes fa (két japánakác, és egy kislevelű hárs) képezték a mai formájára kialakult templomkert alapját. 
Az északi kertben akkor még egy viszonylagos „dzsungel” volt, először azt kellett felszámolnunk, hogy a kertépítés ott is megkezdődhessen.

1. A templomkert kialakításának első, legfontosabb lépéseként, 2003-ban, a szomszédos MOL benzinkút üzemeltetője saját költségén megépíttette a templomot és -kertet körülvevő, művészi kidolgozású kerítést. Így már a templomkert– bár még nem sok virág díszlett benne –, mégis, Jézus menyasszonyi seregét jelképezte: „Olyan, mint a berekesztett kert az én húgom, jegyesem” (Énekek Éneke 4,12).
Maga a kerítés az arrafelé, a járdán sétálók számára zavartalan betekintést biztosított, és biztosít ma is a templomkertbe. Rejtett szépségeit ugyanakkor a kertbe belépve, közvetlen közelről tárja fel. Mint a hívőnek is, Megváltója közelségében, a gyülekezet közösségében tárul fel igazán a kegyelem gazdagsága.
Van egy olyan, bizarrnak tűnő megközelítés, mely szerint az Ezékiel 37,9 üzenete: „Prófétálj a léleknek, prófétálj, embernek fia, és mondjad a léleknek: Ezt mondja az Úr Isten: A négy szelek felől jöjj elő lélek, és lehelj ezekbe a megölettekbe, hogy megéledjenek!” – a templomkerten keresztül valósul meg.  Mert, hogy a négy szelek felől, tehát kívülről. Ahogy a magyar nyelv, és észjárás is – ellentétben az indogermán nyelvvel – kívülről, az általános felől halad befelé, a konkrét felé (Karácsony, 1985). Akárhogy van is, szívünk vágya, hogy nyerhessünk igazi lelki megújulást, lelki ébredést Gyülekezetünkben.
De mi is volt a templomkert építésének további, a kerítés megépítését követő, fontos második állomása?
Elöljárójában megjegyezzük, hogy egyáltalán nem professzionálisan megépített és gondozott kertről van szó. Inkább hasonlít az ütött-kopott betlehemi jászolra, amely viszont a legnagyobb kiváltságban részesült: a királyok Királyát, uraknak Urát, a világ Üdvözítőjét hordozhatta.

2. A templomkert talaja homokos vályog, ideális a hagymás évelők, valamint a levegős, jó vízáteresztő talajt kedvelő további lágyszárú évelők, ill. díszfák, díszcserjék számára. Mivel a kert talaja gyenge-közepes víztartó képességű, létfontosságú volt a templomkert megépítésének második, meghatározó lépése: az automata öntözőrendszer kiépítése; Filep Tamás kertépítő szakszerű munkájával először a déli kertben 2015-ben, majd az északi kertben 2016-ban. Óriási ajándék a déli kert nyugati, Duna felőli részén elhelyezkedő három terjedelmes fa is: megakadályozzák, hogy a nyári időben tűző nap kiégesse a virágokat: délutánra már üdítő árnyékot vetnek a kert legnagyobb részére.
A templomkertek elhelyezkedése, a templom és a parókia kelet-nyugati irányú fekvéséből, tájolásából fakadóan, ideális. A templomkertek három részre oszthatók: I) a kisebb északi kert; II) a legnagyobb, déli kert; és III) a nyugatra néző, legkisebb területű parókiakert: Ez utóbbit a templom és a parókia épülete „U” alakban ölelik át. Nyugatról, a Duna felőli nyitott részt pedig magas fagyalsövény zárja le, a parókiakertnek is védettség-érzetet sugározva. 
A telek maga, a kerítésen belüli rész, észak-déli irányban kétszer olyan hosszú, mint kelet-nyugati irányban.
A templomkertek, elhelyezkedésükből fakadóan, mind a napfény-, ill. félárnyék igényes, mind az árnyéktűrők részére ideális feltételeket biztosítanak.
A templomkertek (egyik) építőjeként – mint aki nyugdíjazásomig, 40 éven át az MTA Talajtani Kutatóintézetében dolgozhattam –, kollegáim segítségével az ország különböző részeiről származó, a homoktól az agyagtalajig, a savanyútól a meszesig skálájú talajokat lehetett a templomkertbe hozni, így biztosítva az évelő lágyszárúak, ill. kis növésű díszfák, díszcserjék eltérő talajigényét. 

3. Az első két, létfontosságú feltétel (a kerítés és az öntözőrendszer) teljesítését követően, lehetőség nyílt a templomkert építés meghatározó szempontjainak, prioritásainak megfogalmazására, és megvalósítására.

3.1. A Református Egyház mindig is az Ige Egyházának vallotta magát. Erre utalnia kell a református templom kertjének is. A templomkert elhívása, hogy benne minden Isten Igéjére mutasson. Ennek megfelelően, templomkertünk legfontosabb eleme a 15 zarándok zsoltárt magában foglaló 15 db, a kerítés közelében elhelyezett egy lábon álló Igés tábla, melyek Gyülekezetünk „misszionáriusai” lettek. Az ötletgazda Bölcsföldi András, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának spirituálisa, aki 2009, a Kálvin-év, Kálvin János születésének 500. évfordulója ünneplése keretében elkészíttette, és a KRE Hittudományi Kara Ráday utcai kertjében felállította a 15 zarándok zsoltárt, a 120.-tól a 134. zsoltárig magában foglaló 15 Igés táblát (1.fotó). A Kálvin-év eltelte után Németh Tamás, Gyülekezetünk akkori ifjúsági lelkésze közbenjárásával kerültek ezek az Igés táblák templomkertünkbe. Az évek során állaguk annyira megromlott, hogy keményfából és karbonszálas fedőlapokból, az Igék újbóli kinyomtatásával újra kellett építeni őket. Az asztalosmunkák Kósik János, az Igés táblák fejrészén a 15 zsoltár kinyomtatása, fedőlapokkal való ellátása Gergely Attila testvéreink munkáját dicsérik. A templomkert minden szépségének ezen 15 rövid zarándok zsoltár áldott üzenetére kell utalni. Izráel férfiai ezeket a zsoltárokat énekelték, amikor, évente háromszor felmentek Jeruzsálembe, áldozatukat bemutatni a Templomban, amelyet Isten lakóhelyéül választott. A 15-ből 7 Igés tábla a déli kertet, 8 pedig az északi kertet ékesíti. Mindnyájukat a kerítés közelébe helyeztük, hogy az arra járók olvashassák őket, és épülhessenek belőlük.
 

1. fotó. A 15 zarándok zsoltáros Igés táblák egyike

Minden Igés tábla tövében egy-egy mini kertet alakítottunk ki, jellemzően egy-egy lassú növésű örökzöld díszcserje (arany-tarka levelű, ill. soktövisű tarka magyal, kúszó boróka, ill. tuja, havasi törpefenyő, erika, törpe tiszafa, lassú növésű, törpe kék cukorsüvegfenyő; valamint gyöktörzsösök, hagymások (téltemető, korai és kései hóvirág, aranyos fodorka, fehér, sárga, kék, és cirmos virágú sármány, tavaszi tőzike, borostyánlevelű és erdei ciklámen, nyári tőzike, korallpiros virágú korai tulipán, fehér, sárga, ill. bordó virágú liliom, stb.), ill. egyéb lágyszárú évelők (lilavirágú primula, tavaszi és sudár kankalin, léggömbvirág,dalmát harangvirág, őszi kikerics, őszi vetővirág, stb.) ültetésével.
A minikertek tavasszal a legszebbek, ekkor virít a sok hagymás legnagyobb része. Mivel a nagyszámú hagymások legkésőbb májusban visszahúzódnak, május végén az öt napfényes helyen álló Igés tábla tövébe a nyáron át, még őszön is virágzó vörös, rózsaszín, és krémszínű rózsameténget (vinkát), míg a tíz árnyékos helyen álló Igés tábla tövébe ugyancsak hosszan virító vörös, lila, rózsaszín és fehér egynyári nebántsvirágot (pistikét) ültettünk, hogy valami mindig virítson a tövükben. További egynyári virágunk a déli 10 x 2 m-es keskeny virágoskertnek a kerítés felé eső részére, a rózsatövek közé ültetett tizenegy lobélium.
A templomkert minden terebélyes fája, díszfája, díszcserjéje, lágyszárú évelője, és egynyári virága egy célra hivatott: a tizenöt zarándok zsoltárra, Isten örökkévaló Igéjére mutasson. 

3.2. A templomkert vázának kialakítása, a Reformáció 500. évfordulójához kötődve, kis növésű, ill. törzsre oltott díszfák, díszcserjék segítségével, amelyek arra hivatottak, hogy a kertnek egész éven át háromdimenziós térhatást biztosítsanak, még a télen át is a kert díszének maradva. A kert vázának kialakításakor meghatározó szempont volt a már létező kert elemekhez; a templom letisztult, egyszerű mértani idomokkal leírható modern, neoklasszicista, ill. Bauhaus stílusához; valamint a kertek viszonylag kis méreteihez való igazodás. Meghatározóak a templom hosszanti, kelet-nyugati, ill. rövidebb észak-déli tájolásához igazodó sövények, fasorok, ill. virágágyás elhelyezések. A déli kert védettség érzetet sugalló karakterét a kerítések mentén ültetett, mintegy 120 cm-re vágott télizöld fagyal sövény, ill. a nyugati oldalon elhelyezkedő, mintegy 60 cm-re vágott örökzöld puszpáng (buxus) biztosítják (2.fotó).

 

2. fotó. A déli kertet körülölelő sövény a védettség érzetét sugározza


Fontos fejezet volt a templomkert építés történetében 2017, a Reformáció 500. évfordulója. A nevezetes évforduló ünneplésének részeként mind az északi, mind a déli kertben, Komjáthy István presbiter vezetésével, Berkesi Gábor vezető lelkipásztor, a presbitérium több tagja, ill. Simonfi Imre egyházfi adományából ekkor olyan díszfák, díszcserjék kerültek elültetésre, melyek azóta is a templomkert vázának meghatározó részét képezik. 
Az egész templomkert így Reformáció Emlékkertnek is tekinthető. Luther Márton példájára, aki, amikor megkérdezték mit tenne, ha holnap véget érne a világ, így válaszolt: „Ma ültetnék egy almafát”. A templomkert vázának tervezésében, ill. kialakításában fontos szerepet játszottak dr. Prohászka Zoltán presbiter, Kiss László presbiter és felesége; Szőnyi Endre presbiter, Pataky László gyülekezeti tag, valamint Radimszky László és Gulyás András kollegáim.
Itt említjük meg, hogy, a kertépítők szándéka szerint, a templomkert tele van bibliai, vagy bibliai ihletettségű jelképekkel, szimbólumokkal. 
Amennyiben az északi kerttel kezdjük: az ott ültetett öt japán babérsom cserje egyfelől a Reformáció öt „sola”-ja igazságát: I. Sola scriptura (Egyedül a Szentírás); II. Sola fide (Egyedül hit által); III. Sola gratia (Egyedül kegyelemből); IV. Solus Christus (Egyedül Krisztus); és V. Soli Deo Gloria (Egyedül Istené a dicsőség!); másfelől a Reformáció 500. évfordulójának egy-egy évszázadát jelképezi (3.fotó). 
Az egész templomkert tervezésekor talán a „naiv művészet” stílussal leírhatóan, a templom-, ill. a parókiafallal párhuzamos, ill. merőleges, egy-egy vonalba történő ültetések, a térhatás kialakítása az északi kertben is nyomon érhető. Itt az öt terjedelmes fa (három korai / platánlevelű, és két zöld juharfa), és két terjedelme bokor (közönséges magyal, ráncos levelű bangita) a kerítés mellett helyezkednek el. Velük egy sorba kis növésű díszfákat: két törzsre oltott, gömbre formált tarka levelű magyalt, egy csüngő barkafűzt, egy nem törzsre oltott, hanem hagyományos, tarka levelű lassú növekedésű magyalt, egy törzsre oltott japán juhart, és egy sárga levelű törpe cserszömörcét ültettünk. Az északi kertben a térhatást a kert mélységben középre, egy vonalba ültetett öt japán babérsom biztosítja. A babérsomokat két oldalról két-két, merőlegesen ültetett fehér cserjés hortenzia zárja.

3. fotó. A reformáció öt Sola-ját jelképező japán babérsomok

A déli kertben ültetett díszfák, díszcserjék is hordoznak üzenetet: a templom kelet – nyugati tájolását követő hosszú, keskeny virágágyásban ültetett négy oszlopos tiszafa a négy evangéliumot jelképezi. Ebből az első három a mély zöld változat, ők a szinoptikus (Máté, Márk, és Lukács) evangéliumot, míg a negyedik, az arany oszlopos tiszafa, a János evangéliumát (4.fotó). Az oszlopos tiszafák égbenyúló, ég felé mutató örökzöld ágairól a 42. zsoltár első versszaka jut eszünkbe Szenci Molnár Albert míves fordításában: Mint a szép híves patakra / A szarvas kívánkozik, / Lelkem úgy óhajt Uramra, / És hozzá fohászkodik, /Tehozzád én Istenem, / Szomjúhozik én lelkem, / Vajjon színed eleiben / Mikor jutok élő Isten?
 


4. fotó. A négy evangéliumot jelképező oszlopos tiszafák

Az egy sorba történő ültetések mellett kertünk másik meghatározó eleme a szimmetriára való törekvés volt. Ez érhető tetten a déli kertben, a keskeny, 10 m x 2 m-es, a templomfal melletti virágágyásban a középpontban elhelyezett rózsakapuval, a reá felfutott két tő kékeslila kerti iszalaggal (klemátisz), velük egy vonalban középen kaukázusi zergevirág, annak előtte egy tő törpe gránátalma díszlik. A klemátiszok tövénél egy-egy csoport fehérvirágú füzérajak, ill. egy-egy tő bordó, ill. sötét rózsaszín illatos bazsarózsa található. A rózsakaputól jobbra és balra két-két oszlopos tiszafa, közöttük egy-egy tő törpe japán vérborbolya, ill. kárminvörös ágyásrózsa. A kert két szélén, ill. széle felé két-két csoport délszaki kutyatej, fürtös fáklyaliliom, keskenylevelű menyecskeszem, és füzéres sáfrányfű díszlenek. A két belső oszlopos tiszafa mögül egy-egy csoport sárga cickafark kandikál ki. A kert teljes szélességében hat - hat tő nyugati kökörcsin (fehér, liláskék, bordó), és sötét bordó virágú harangláb, bíbor kasvirág (fehér, rózsaszín), bunkós díszhagyma, valamint nagy számban holland nőszirom (világoskék-sárga, ill. fehér-sárga virágú) található. A kert gyep felőli részén a 12 parkrózsa (fehér, rózsaszín, sárga, narancssárga, piros, bordó) virít. A többségében hagymás, ill. gyöktörzses lágyszárúak évelők között is kiemelkedik is: a 12 parkrózsát megközölő 11 korai korallpiros tulipán, a 22 fürtös / örmény gyöngyike, a hat óriás tűzliliom + 5 kék réti iszalag (klemátisz), valamint az egynyári 11 lobélia, stb.
A déli kert virágágyása a négy Evangéliumon túl egy másik szimbólumot is hordoz magában: Szimmetriájában, középen a szószéket jelképező rózsakapuval, a reá felfutott két tő kékeslila klemátisszal a klasszikus református templombelsőre utal. Jelezve, hogy a reformátusok életében Isten örök Igéje, és annak hirdetése van a központban: „Sola Scriptura”. Így, a déli kert virágágyása kilencven fokos szögben elfordítva, mintha Pozsonyi úti templombelsőnkbe engedne betekintést. 
A déli kert térhatásának biztosítására hivatott, a gyepes rész közét átszelő, három terjedelmes fa (két japánakác, egy nagylevelű hárs) vonalát követő három kis, ill. törzsre oltott díszfa együtt a 100. zsoltár 5. versének üzenetét: „Mert jó az Úr, örökkévaló az ő kegyelme, és nemzedékről nemzedékre való az ő hűsége” hordozza. A három terjedelmes fa az apák, a három kis növésű a fiak nemzedékét, a Gyülekezet folytonosságát jelképezve (5.fotó).
A három törpe, ill. törzsre oltott díszfa önmagában hordoz üzenetet: a jobb oldalon levő kék csüngő atlaszcédrus a kenyérre, a középre ültetett, törzsre oltott, fejjel lefelé állított háromszög alakú lombkoronájú szárnyas kecskerágó a kehely borra, az úrvacsorai jegyekre utalnak. A baloldalon levő törzsre oltott, gömbre formált tarka levelű magyal pedig arra, hogy Istennek a Szentlélektől felkent tanúi leszünk, amíg az Evangélium Jeruzsálemből, Júdeán, és Samárián át eljut a Föld végső határáig. 

5.fotó. A három terjedelmes fa, és a három kis növésű díszfa Isten nemzedékeken átívelő irgalmát jelképezi

A templomkert vázát képezi még a déli kertben felállított két rózsakapu. Félkör alakú tetőformálásával eltér a kert meghatározó módon szögletes, ill. vonalas kialakításától, a templomkertnek egy kicsit romantikus jelleget is nyújtva. Talán arra is hivatott, hogy az arra járó-kelőket hívogassa az istentiszteletek látogatására.
Az első a Mennyország kapuját szimbolizálja, amely megnyílt érettünk, hogy a mi Megváltó és Üdvözítő Urunk Jézus Krisztust elküldje bűn-verte Földünkre. A második pedig az emberszívet jelképezi, amely csupán azért nyílhat meg az érettünk önmagát áldozó Krisztus befogadására, mivel előbb a Mennyország kapuja nyílt ki – érettünk (Csathó, 2016). „Mi szeressük Őt, mert Ő előbb szeretett minket!” – szól az 1János 4,19. üzenete (6.fotó). 
 

6. fotó. A két rózsakapu egyfelől az Isten megelőző szeretetét, másfelől a mi viszont szeretetünket jelképezi

Az első, kert melletti rózsakapura két tő széles levelű tarka ezüstfa cserjét futtattunk fel. A kerítés felőli oldalán jobbról és balról egy-egy tő bársonyos karmazsinvirágú félig futó rózsatövet ültettünk. Mellettük, a kerítésre függőlegesen egy-egy sor sárga-zöld levelű, világoskék virágú dalmát nőszirom díszlik, mellette narancsvörös virágú keleti mák tövek. Az első, a kerítés melletti rózsakapu előtt változatos varjúháj (kövi, októberi, kaukázusi, stb.) fajok díszlenek.
A második, belső rózsakapura két tő liláskék kerti iszalag / klemátisz kúszott fel.

3.3. Szintén meghatározó szempont volt azon törekvésünk, hogy a templomkertben kora tavasztól késő őszig valami mindig virítson. Talán ez is az egyik oka, hogy a három kertet együtt mintegy 175 növényfaj alkotja (1-4. függelék). A teljesség igénye nélkül, tél végén a lila virágú kerti kankalin, a fekete hunyor, és a csillagos téltemető; március elején az apró nőszirom, tavaszi és sudár kankalin, valamint döntően hagymások: korai és kései hóvirág, recéshagymájú nőszirom, kisvirágú nárcisz, tavaszi és illír sáfrány / krókusz (fehér, sárga, kék, cirmos), tavaszi tőzike; március második felében az örökzöld hanga, fürtös / örmény gyöngyike, a korallpiros virágú korai tulipán; áprilisban a lilavirágú kései tulipán, nyugati / leánykökörcsin (fehér, liláskék, bordó), kaukázusi zergevirág, pázsitviola (liláskék, bordó), árlevelű lángvirág (halvány kékeslila, sötét rózsaszín, bordó), alacsony kőmagcserje (azúrkék), változatos formájú nárciszok (nagyvirágú, jonguilla, stb.), kerti jácintok (fehér, kék, rózsaszín, lazacrózsaszín), nyári tőzike, holland / hagymás nőszirom (világoskék-sárga, fehér-sárga), sárga sásliliom, pettyegetett / orvosi tüdőfű, borostyánlevelű ciklámen, dalmát harangvirág, spanyol kékcsengő, medvehagyma, bolgár nektárhagyma; május elején-közepén a májusi gyöngyvirág, keleti mák, baracklevelű harangvirág (kék), balkáni harangvirág, illatos bazsarózsa (fehér, sötét rózsaszín, bordó, lazacrózsaszín), pünkösdi szegfű (világos rózsaszín, rózsaszín), harangláb (sötét bordó), bársonyos kakukkszegfű; május végén-június elején az óriás tűzliliom, kerti iszalag / klemátisz, fürtös fáklyaliliom, magas liliom hibridek (bézs, krémszínű); orvosi salamonpecsét, június második felében – július elején a sárga cickafark, füzérajak, levendula, lángszínű dupla sásliliom, margaréta, ázsiai liliom (fehér, sárga, bordó), yukka, füzéres sáfrányfű; június közepétől ősz végéig: a rózsameténg (vinka), a törpe nebáncsvirág (pistike); július elején – július végén: a tigrisliliom, füzéres díszcsorba; július elejétől szeptember elejéig: a bíbor kasvirág, fehér és kékvirágú léggömbvirág; július végétől szeptember-októberig a pompás kúpvirág; augusztus- szeptemberben: a bugás lángvirág (fehér, rózsaszín), tarackoló kékgyökér, lampionvirág termése, olasz kontyvirág narancsvörös termése; októberben az évelő / mirigyes őszirózsa (fehér, rózsaszín, bordó, lila) a rózsaszín virágú őszi kikerics, a sárga virágú őszi vetővirág, a szárnyas kecskerágó (a levele válik lángvörösre), a törpe cserszömörce (a levele válik sárgává, ill. korallpirosra), a gyöngyös nőszirom korallpiros termése; novemberben a törpe japán vérborbolya (a levele válik sötétvörösről korallpirosra), november vége-december közepéig (ha nincs nagy fagy): évelő krizantém (magas fehér, halvány barna, sárga, alacsony sárgásbarna, bordó), gyepű / vadrózsa piros termése. A felsorolásból jól látszik, hogy a déli kert április-május-júniusban pompázik a leggazdagabban. 
Ehhez jönnek még az egész évben díszlő örökzöld díszfák, díszcserjék, (köztük a nem csupán a levelükkel ékeskedő, de ősszel szép piros bogyókat is hozó magyalok), a levéldísz évelő lágyszárúak, főképp az északi kertben, elsősorban az árnyliliomok különböző alfajai (fehér-zöld; kékeszöld, zöld, sárga szegélyű; zöld, világoszöld szegélyű; tojásdad levelű, stb.), májustól október vége-november elejéig. Az árnyliliomok egy szimbólumra is utalnak: a dominó ötös száma szerinti elrendezésük Krisztus Urunk öt sebét jelképezik, a felső kettő a kezein, az alsó kettő a lábain, a középső az oldalán ejtett sebekét (7.fotó).

 
7.fotó. Az északi kertben az öt árnyliliom Krisztus öt sebét jelképezi

Az olasz kontyvirág márványos levélzete, még télen át is, szintén lombjával virít, kivéve a nyári pihenési időszakot, amikor viszont függőleges ceruzavastag termővirág száron narancsvörös bogyói díszlenek.
Szintén az északi kertben, a Pozsonyi úthoz közel, Dávid-csillag formációban, balkáni harangvirág, ill. vesepáfrány láthatók. Egyikük Dávid királyra, a másik Dávid Fiára, a zsidók Messiására, a világ Megváltójára, a mi Urunk Jézus Krisztusra mutat. A Dávid-csillag szimbólumnak különös jelentősége van a Pozsonyi úti Gyülekezetben, hiszen a vészkorszakban itt Bereczky Albert lelkésztársaival életmentő keresztleveleket adott ki. Az ő vezetésével zsidó honfitársainkat, de kommunistákat és hadiszökevényeket is bújtattak az altemplomban, akik így megmenekültek. Meg vagyunk győződve, hogy az elődök áldozatos szolgálatáért is nyugszik a Gyülekezeten Isten áldása (8.fotó).
 


8.fotó. A Dávid királyra, és Dávid Fiára, a mi Urunk Jézus Krisztusra mutató balkáni harangvirág, ill. vesepáfrány által kiformált Dávid-csillagok az északi kertben. Mögötte a főpap által viselt hósenre utaló 12 indás ínfű növény

A két Dávid-csillag formáció felett 3x4 sorban ültetett 12 indás ínfű virág az ószövetségi főpap ruházatát képező, szíve fölött hordott efód - hósent jelképezi. A hósent alkotó 12 féldrágakő Izráel 12 törzsére utal. A főpapnak azért kellett a szív fölött hordania, hogy soha el ne feledkezzen népéről, de imádságban hordozza őket az Úr előtt (8.fotó). 
Mint ahogy, sokkal inkább, a mi Urunk Jézus is a szíve fölött, a szívéven hordozza megváltott gyermekeit. 
A templomkert vázát képező terjedelmes fák és cserjék, az alacsony növésű díszfák és díszcserjék ugyanakkor egész évben felhívják magukra a figyelmet. Különösen is az örökzöldek, de, a lombhullatók is, a levél nélküli koronájukkal díszlenek.
Nyerjenek említést az eddig hanyagolt, a templomkertek Dunával párhuzamos, rövid oldalán levő, valamint a parókiakertet díszítő fák, cserjék, ill. évelő lágyszárúak is. Az északi kert Pozsonyi út felőli részén törpe fenyő, japán kecskerágó, vérszilva, törpe zöld gömbtuja, és kanadai aranyvessző, míg a Duna felőli részén Júlia-borbolya, bordó levelű cserszömörce, telt virágú fehér és lila kerti orgona díszlenek. 
A déli kert Pozsonyi út felőli részén vadrózsa, alacsony növésű tölgy, kúszó kecskerágó, keleti nőszirom, a Duna felőli oldalán pedig, a teljesség igénye nélkül, két arany tarka levelű magyal, fehér, ill. sötét rózsaszín illatos bazsarózsa, közönséges levendula, rózsaszín, sárga és bordó parkrózsa, évelő őszirózsák (bordó, kék és lila), szibériai nőszirom, és a sárga sásliliom. 
A Dunával párhuzamos, valamint a másik, a templomfallal párhuzamos 10 x 2 m-es virágágyást a három terjedelmes fához közel, félárnyékban, 6 m-es átmérőjű félkörben elhelyezkedő virágágyás köti össze. Ebben az ágyásban egy porzós, és két termős japán dérbabér tő, két tő alacsony növésű kerti hortenzia, orvosi tüdőfű mellett a spanyol kékcsengő, a teltvirágú lángszínű sásliliom, és a margaréta a meghatározó virágok. Találunk még az ágyásban olasz kontyvirágot, fehér és rózsaszín bugás lángvirágot, és fekete hunyort, stb. 
A félkör alakú virágágy mögötti, a templomfal felé, félkör területű murvás rész bizonyára azzal a céllal került kialakításra, hogy ott kerti asztal és székek elhelyezésére nyíljon lehetőség. A belső gépkocsi parkoló sávjának, és a félkör alakú rész új murvával való befedése dr. Vajda László áldozatos szeretetére emlékeztet. 
És, hogy a parókiakert se maradjon ki az összehasonlításból, itt, a másik két kertben elő nem forduló terjedelmes fák, bokrok, ill. díszfák, díszcserjék közül említésre méltó a két nyírfa, a közönséges lucfenyő, a csüngő eperfa, a pompás jezsámen, a gránátalma, a sötét rózsaszín futórózsa, a lilavirágú rododendron, és a kínai kenderpálma (9.fotó).

 
9.fotó. Részlet a parókiakertből

A templomkertben található díszfák, díszcserjék, évelő lágyszárúak a világ öt kontinenséről, számos országból származnak, azt is jelképezve, hogy „…sokan eljőnek napkeletről és napnyugatról, és letelepednek Ábrahámmal, Izsákkal és Jákóbbal a mennyek országában” (Máté 8,11).
Talán szokatlan tény, hogy terjedelmes fa, bokor, díszfa, díszcserje, lágyszárú évelő, ill. egynyári virág között nagy számban találunk mérgező, vagy erősen mérgező növényeket. Életbevágóan fontos tudnunk, hogy a díszkert nem konyhakert! A díszkertben fokozottan igaz, hogy „Mindent a szemnek, semmit a kéznek!” A díszkert az Édenkert közepére, az élet fája mellé ültetett jó és gonosz tudásának fájához hasonló, amelyről az Úr azt mondta, hogy: „…arról ne egyél; mert a mely napon ejéndel arról, bizony meghalsz” (1Mózes 2,17). Ezért, gyermekeknek szülői felügyelet nélkül a kert területére lépni szigorúan tilos!!!
Egy kertbarát számára talán egyik legnehezebb a hervadó virágok látványa, mulandóságunkat is jelképezve. De hát, ez az élet rendje. Annál bátorítóbb viszont, látni, ahogy a sorban következő virág bontogatja a szirmait. A templomkert folyamatosan változó látványa tél végétől következő tél elejéig talán azt is jelképezi, hogy Isten, az Ő irgalmasságából, életünk minden új szakaszán egy új, eddig nem tapasztalt áldást, ajándékot tartogat számunkra. 
Más megközelítésből, a templomkert még alvó virágai, mint egy zenemű kotta hangjegyei, dallamai, csendben pihennek. De a Nap, mint karmester vezényletére, egyszerre csak felébrednek, előbukkannak, és kora tavasztól kezdve tél elejéig kinyílnak, eléneklik, eljátsszák a maguk dallamát. Ahogy múlik az idő, tökéletes harmóniában, újabb és újabb, szebbnél szebb dallam szólal meg, és végül a teljes zenemű elhalkul, befejezést nyer.

10. fotó. A telek északnyugati sarkánál elhelyezett mészkő „szikla”

 

3.4. A nagynövésű fákon, a kis növésű, ill. törzsre oltott díszfákon, díszcserjéken, és lágyszárú évelőkön kívül templomkertünknek van még egy fontos eleme: egy faragatlan mintegy 80 kg-os mészkő „szikla” a kert északnyugati, egy szintén faragatlan, formás, szintén mintegy 80 kg-os bazalt kő a templomkert délkeleti sarkán. Utóbbi egy zárókő, egy hálakő, egy emlékkő, amely egyben azt is hirdeti, hogy tízévi munka után, 2023. május végére a templomkert építése Isten áldásával befejeződhetett (10-11.fotó).

 


11. fotó. A telek délkeleti sarkánál elhelyezett bazalt zárókő, emlékkő

 

3.5. A kert tíz éves építése során még az építésnél is fontosabb feladat volt, van, és lesz a kert fenntartása. A templomkert gondozói közül szenvedélyes odaszánásával, áldozatos kitartásával kiemelkedik Somogyi József gyülekezeti tag testvérünk, atyai barátom, a templomkert „lelke”. Ő, alkalmanként Weiner-Nagy Krisztina segítségét is igénybe véve, a kert külcsínének folyamatos biztosításán szorgoskodik. Így a kerítés és a sövény közötti rész rendszeres kapálását, gereblyézését, a murvás részek tisztán tartását, valamint a teljes északi kert gondozását hűségesen, nagy odaadással végzi. A déli kert gyep és sövény gondozása Simonfi Imre munkáját dicséri. A parókiakert gyepet Váncsa Etelka tartja rendben. 
Egyszer-egyszer növényvédelmi munkákra is szükség lehet. A rózsák friss hajtásvégén, bimbóján a levéltetveket kézzel is elnyomhatjuk. Az orgona, és a füzéres sáfrányfű atka elleni védekezéséhez felszívódó rovarirtószeres permetezésre van szükség, Hasonlóan, a bugás lángvirág ismétlődő lisztharmat elleni permetezésére.
A magam, e cikk írója részéről, a belbecs biztosítása és a virágágyások gondozása lehetett a feladatom. „Lusta” kertbarátként sűrűn teleültettem a virágágyásokat, illetve, maguktól is terjedelmesebbekre nőttek. Megakadályozva, hogy a gaz felüsse a fejét. Persze, a gyomokkal vívott harcnak még így sem lesz vége. 
A templomkertben folyamatosan rengeteg a munka. Mindenek előtt, és felett, ezek közül a legfontosabb feladat a 15 zarándok zsoltáros igés tábla hetenkénti lemosása, letisztítása.
Kora tavasszal az előző évi avartól kell megtisztítani a déli kert füves részét, a virágágyásokat, és az északi kertet. Amikor a hagymások (pl. tulipán) termést szeretnének hozni, ezeket a terméskezdeményeket levágjuk, hogy ne vonják el a tápanyagot a hagymától, a gyöktörzsről.
Folyamatos feladat a lágyszárú évelők visszavonult, elszáradt részeinek visszavágása is (ez alól csak az olasz kontyvirág, ill. a gyöngyös nőszirom dekoratív termései a kivételek).
Ugyanúgy, ismétlődő feladat az örökzöld fagyal sövény időről időre történő nyírása. A lassú növésű puszpáng sövényt csak egyszer, augusztusban kell nyírni.
A virágágyások kapálása, gyomtalanítása kb. kéthetente visszatérő feladat.
Ősszel a terjedelmes lombhullató fák adnak sok munkát. Csapatunk törekvése, hogy a sátoros ünnepekre lehessen rendbe tenni, kicsinosítani a kertet.
A díszfák, díszcserjék, és a klemátisz metszésére nagy figyelmet kell fordítani. A klemátiszt már novemberben - decemberben meg kell metszeni a föld felett mintegy 5 cm magasságban. A rózsát – korai kihajtása miatt – már késő ősszel vissza kell metszeni. A futórózsát, a vadrózsát, az orgonát, a tarka levelű magyalt, és a széles levelű tarka ezüstfa cserjét év közben is. 
A cserszömörcét márciusban lehet évről évre erőteljesen visszametszeni, hogy az idők során telt lombkoronát kapjunk. Különleges metszést igényel a bókoló barkafűz. A barkák megjelenése, ill. virágzása után, mielőtt a hajtásrügyek kipattannának, a vesszőket 2-3 rügyre erőteljesen vissza kell metszeni.
A melegebb, hosszan száraz időben mind a déli, mind az északi kertben, rásegítő slagos öntözésre is szükség van. A kis növésű díszfák-díszcserjék ilyenkor egy-egy öntözőkanna, vagy vödör vizet kapnak. Ezen túl, a virágágyásokat is jól meg kell locsolni.
A templomkert megépítésének és ápolásának legfontosabb emberi feltétele, hogy szeressük a virágokat. Akkor ebből magától értetődően fog fakadni az áldozatos odaszánás-kitartás, és a bizonyos szakmai-hivatásbeli ismeretek megszerzésére való törekvés. 
Egy japán mondás szerint, ha sokáig akarsz élni, állj be kertésznek. Akkor ugyanis nem lesz időd magaddal foglalkozni. Egy kert ugyanis soha sincs kész.
A kert szeretetével együtt jár az áldozathozatal, a sok-sok idő odaszánása. A vegetációs időszakban személyenként heti kétszer fél napra is szükség lehet a kert megfelelő karbantartásához. Az én esetemben, ez talán azért is lehetséges, mivel friss nyugdíjas vagyok. A virágok szeretetét anyai örökségként nyertem meg. A templomkert közelében plusz érzelmi töltetet adott, és ad, hogy lelkészgyermekként én is parókián nőttem fel.
A templomkert gondozása igazi gyakorlópálya lehet azon fiatalok számára, akik komolyan gondolkodnak a családalapításon. Kicsiben a kert virágai ugyanazon szeretetteljes áldozatok felmutatását igénylik – de messze nem olyan élesen, mint amilyen kihívást a gyermekvállalás jelent.
Természetesen, a templomkert építésének és fenntartásának komoly anyagi feltételei is vannak. A Budapest Pozsonyi úti Református Egyházközség nagylelkűen adakozott és adakozik erre a nemes célra.
Ezen túl, egy másik forrás is rendelkezésre állt. E cikk írója abban a kiváltságban és kihívásban részesült, hogy az agráregyetem elvégzését követően az MTA Talajtani Kutatóintézetében nyert felvételt, és itt Istennek a teremtett világban rejtező rendjét kutathatta. Isten, nagy Nevéért, áldását adta földi hivatásomra, és így, kollegáim munkájával együtt, a hazai trágyázási tartamkísérletek adatbázisában nyert összefüggésekre alapozva, egy költség- és környezetkímélő trágyázási szaktanácsadási rendszert lehetett kidolgozni. Ez a szintézis és innováció arra hivatott, hogy a hazai gazdálkodók jövedelmét növénytáplálási oldalról maximalizálni lehessen. A rendszer forgalmazására létrejött Bt-nk rám eső tizedéből lehetett társ finanszírozni a templomkert építési és gondozási projektet.
A neheze tehát ez után következik. Egy kertet ugyanis sokkal nehezebb fenntartani, mint megépíteni.
Nagy ajándék, hogy a kert építőjének máris meg lehetett találni az utódját: Nagy András gyülekezeti tagunk személyében. 
A templomkert fenntartásának ügye kapcsán szólal meg szívünkben az Ige, református himnusz-zsoltárunk, a 90. Zsoltár 14-15. és 17. verse: „Jó reggel elégíts meg minket a te kegyelmeddel, hogy örvendezzünk és vigadjunk minden mi időnkben. Vidámíts meg minket a mi nyomorúságunk napjaihoz képest, az esztendőkhöz képest, a melyekben gonoszt láttunk… És legyen az Úrnak, a mi Istenünknek jó kedve mi rajtunk, és a mi kezünknek munkáját tedd állandóvá nékünk, és a mi kezünknek munkáját tedd állandóvá!” Igen, a mi kezünknek munkáját tedd állandóvá, maradandóvá nékünk!

A kert építésének és gondozásának rövid története azzal a szándékkal is íródott meg, hogy kedvet adjon a stafétabotot átvevő következő nemzedéknek. Három igei üzenet „társaságában”:
A) „Szolgáljatok az Úrnak örvendezéssel, menjetek eléje vigassággal!” (Zsoltárok 100,2). 
B) „…buzgólkodván az Úrnak dolgában mindenkor, tudván, hogy a ti munkátok nem hiábavaló az Úrban.” (1Korinthus 15,58). 
C) „Monda azért: Egy nemes ember elméne messze tartományba, hogy országot vegyen magának, aztán visszatérjen. Előszólítván azért tíz szolgáját, ada nékik tíz gírát, és monda nékik: Kereskedjetek, míg megjövök… Eljöve pedig az első, mondván: Uram, a te gírád tíz gírát nyert. Ő pedig monda néki: Jól vagyon jó szolgám.” (Lukács 19,12-13 illetve 16-17).
Úgy legyen! Az Ő nagyobb dicsőségére, Országa épülésére, és a mi közös üdvösségünkre. Ámen!

Köszönetnyilvánítás
Itt szeretném megköszönni Berkesi Sándor tanár úrnak, a Debreceni Kántus karnagyának azon kérését, hogy a Pozsonyi úti templomkert építése rövid történetét vessem papírra. Köszönöm Eperjessy László szerkesztőnek a kézirat stilizálását, valamint Eperjessy Kristóf kertészmérnök hallgatónak a szakmai lektorálást. Eszterbauer Ilona önzetlen ajándékaiként a templomkert meghatározó lágyszárú évelőkkel gazdagodott (teltvirágú lángszínű sásliliom, margaréta, barackvilágú harangvirág, kerti iszalag / klemátisz, stb.). Édesanyám kertjéből származik a rózsaszín bugás lángvirág, és az óriás tűzliliom. Ezenkívül, a templomkert további lágyszárú évelői változatos magánszemélyektől származnak. A kertészeti árudák közül a Kőbányai és Budai Oázis Kertészetből, a Budai Kertcentrumból, ill. a brüsszeli virágvásáron vettük az összes kis növésű, ill. törzsre oltott díszfát, díszcserjét, valamint nagyszámú lágyszárú évelőt is (12.fotó).

 
12. fotó. Kertrészlet ajándékba kapott, ill. vásárolt virágokkal

Szeretném megköszönni mindazoknak, akik bármilyen formában ezt a projektet támogatták.
Nem tudom soha megköszönni Feleségemnek azt az önzetlen támogatást, ahogy a Pozsonyi úti templomkert tíz évi építésében végig mellettem állt, bátorított. Isten fizesse vissza áldozatát!
Soli Deo Gloria!

Budapest, 2023. július 21.

FÜGGELÉK
Jelmagyarázat: Az északi kertben (É), a parókiakertben (P), illetve a déli kertben (D) található terjedelmes fák, cserjék (1. FÜGGELÉK); kis növésű, ill. törzsre ültetett díszfák, díszcserjék (2. FÜGGELÉK); lágyszárú évelő gyöktörzsesek, lágyszárú évelő hagymások, stb. (3. FÜGGELÉK); egynyáriak (4. FÜGGELÉK), (a teljesség igény nélkül).
A templomkert növényei magyar és latin nevükkel szerepelnek, zárójelben internetes honlap linkje, a növények képével, rövid leírással származásuk, napfény, talaj, stb. igényük, gondozásuk leírásával.
Jó szívvel ajánljuk a kedves Olvasónak a https://www.edenkert-kormend.hu/disznovenyek-gyumolcsfak honlapot is, nagyon gazdag kínálattal, igényes fotókkal és leírásokkal. A megfelelő kategóriára klikkelve megjelennek az adott kategória növényei, magyar nevük abc szerinti sorrendjében. Csak azért nem szerepelnek a linkek között, mivel az egyes növényeknek / virágoknak nincs saját linkjük.

1. FÜGGELÉK

Terjedelmes fák, cserjék.
(D) Kocsányos tölgy (Qercus robur); http://www.botanikaland.hu/quercus-robur/kocsanyos-tolgy/ 
(D) Közönséges japánakác (Styphnolobium japonicum); http://www.botanikaland.hu/styphnolobium-japonicum/kozonseges-japanakac/
(D) Kislevelű hárs (Tilia cordata); http://www.botanikaland.hu/tilia-cordata/kislevelu-hars/
(É) Korai / platánlevelű juhar (Acer platanoides); https://www.terra.hu/fak/html/acer.platanoides.html
(É) Zöld juhar (Acer negundo); http://www.invaziosfajok.hu/hu/invazios-fajok/79
(É) Közönséges magyal (Ilex aquifolium); http://www.botanikaland.hu/ilex-aquifolium/kozonseges-magyal/
(É) Ráncoslevelű bangita (Viburnum rhytidophyllum); https://florapont.hu/viburnum-rhytidophyllum-rancoslevelu-bangita/
(É) Közönséges tiszafa (Taxus baccata); https://www.fitoland.hu/kategoriak/ampolnas_novenyek_13/kozonseges_tiszafa_22
(É) Japán kecskerágó (Euonymus japonicus); http://www.botanikaland.hu/euonymus-japonicus/japan-kecskerago/
(É) Kerti orgona, telt lilásrózsaszín; telt fehér (Syringa vulgaris ’Kolcoznica’); http://www.botanikaland.hu/syringa-vulgaris/kerti-orgona/
(É) Vérszilva (Prunus cerasifera ’Atropurpurea’); http://www.botanikaland.hu/prunus-cerasifera-f.-atropurpurea/verszilva/
(É) Júlia-borbolya (Berberis julianae); http://www.botanikaland.hu/berberis-julianae/julia-borbolya/
(D) Arany-tarkalevelű magyal fa (Ilex aquifolium ’Golden King’); https://koronakert.hu/termek/arany-tarka-levelu-magyal-fa-100cm-ilex/
(D) Vad / gyepűrózsa (Rosa canina); http://www.botanikaland.hu/rosa-canina/vadrozsa/
(D) Kerti aranyfa (Forsythia intermedia); http://www.botanikaland.hu/forsythia/aranyfa/
(P) Gránátalma (Punica granatum); http://www.botanikaland.hu/punica-granatum/granatalma/
(P) Közönséges nyír (Betula pendula); http://www.botanikaland.hu/betula-pendula/kozonseges-nyir/
(P) Közönséges luc (Picea abies); http://www.botanikaland.hu/picea-abies/kozonseges-luc/
(P) Csüngő eperfa (Morus alba ’Pendula’); https://www.juharfa.hu/termek/csungo-eperfa/
(P) Pompás jezsámen (Philadelphus coronarius); http://www.botanikaland.hu/philadelphus-coronarius/jezsamen/
(P) Futórózsa, sötét rózsaszín (Rosa lawinia); https://florapont.hu/rosa-lawinia/
(21 faj, fajta, ill. színárnyalat)

2. FÜGGELÉK 

Kis növésű, ill. törzsre ültetett díszfák, díszcserjék, sövények
(D) Télizöld fagyal (Ligustrum ovalifolium); https://florapont.hu/telizold-fagyal-soveny/
(D) Örökzöld puszpáng (Buxus sempervirens); http://www.botanikaland.hu/buxus-sempervirens/orokzold-puszpang/
(D) Arany-tarkalevelű magyal – lassú növésű (Ilex aquifolium ’Golden King’); https://koronakert.hu/termek/arany-tarka-levelu-magyal-fa-100cm-ilex/
(D) Törpe kúszóboróka (Juniperus procumbens ‘Nana’); https://florapont.hu/juniperus-procumbens-nana-torpe-kuszoboroka/
(D) Terülő henyeboróka (Juniperus horizontalis ’Glacier’); https://florapont.hu/juniperus-horizontalis-glacier-terulo-henyeboroka/
(D) Kúszó tuja (Thuja sp.); https://www.molnarfaiskola.hu/hu/gyumolcsfak/orokzoldek/tuja/kuszo-tuja/
(É, D) Örökzöld hanga (Erica x darleyensis); http://www.botanikaland.hu/erica-x-darleyensis/orokzold-hanga/
(É) Törpe tiszafa (Taxus baccata ’Anna’); https://kertembe.addel.hu/37199-orokzoldek/678866-taxus-baccata-anna-torpe-tiszafa
(D) Törpe kék cukorsüvegfenyő (Picea glauca ’Sander’s Blue); https://florapont.hu/picea-glauca-sanders-blue-cukorsuvegfenyo/
(É) Japán babérsom (Aucuba japonica ’Crotonifolia Gold’); https://www.fitoland.hu/kategoriak/szoliter_novenyek_104/japan_babersom_7
(É) Törpe zöld gömbtuja (Thuja occidentalis ‘Danica’); https://florapont.hu/thuja-occidentalis-danica-torpe-gombtuja/
(É) Oszlopos nyugati tuja (Thuja occidentalis ‘Columna’); https://florapont.hu/thuja-occidentalis-columna-oszlopos-nyugati-tuja/
(É) Törpe szavára hamisciprus (Chamaecyparis pisifera ’Filifera Nana’); https://www.akertemkerteszet.hu/termekek/Orokzold/chamaecyparis-pisifera-filifera-nana
 (É) Havasi törpefenyő (Pinus mugo ’Pumilio’); https://hortenziagardenandhome.hu/Havasi-torpefenyo-Pinus-mugo-Pumilio
(É) Csüngő barkafűz (Salix caprea ’Kilmarnock’); http://www.botanikaland.hu/salix-caprea-kilmarnock/csungo-barkafuz/
(É) Tarka levelű magyal (Ilex aquifolium ’Argentea marginata’); https://florapont.hu/ilex-aquifolium-argentea-marginata-tarkalevelu-magyal/
(É,D) Tarka levelű magyal, törzsre oltott (Ilex aquifolium ’Argentea Marginata’); https://florapont.hu/ilex-aquifolium-argentea-marginata-tarkalevelu-magyal/
(D) Soktövisű tarka magyal (Ilex Aquifolium ’Ferox Argentea’); https://directplants.co.uk/ilex-aquifolium-ferox-argentea-hedgehog-holly-plant-2-3ft-supplied-in-a-3-litre-pot/
(É) Szeldelt levelű japán juhar, csüngő, törzsre oltott (Acer palmatum ’Tamukayema’); http://diszkertem.hu/japan-juhar-tamukeyama-torzson-acer-palmatum-tamukeyama-torzson-nvnapttox-100600x3-1731
(É) Cserszömörce, zöld, ill. lilásvörös levelű (Cotinus coggygria); http://www.botanikaland.hu/cotinus-coggygria/cserszomorce/
(É) Cserjés hortenzia, fehér virágú (Hydrangea arborescens); http://www.botanikaland.hu/hydrangea-arborescens/cserjes-hortenzia/
(É,D) Kerti hortenzia, rózsaszín, bordó virágú (Hydrangea macrophylla); http://www.botanikaland.hu/hydrangea-macrophylla/kerti-hortenzia/
(D) Bársonyos karmazsinvörös virágú félig futó Don Juan rózsa (Rosa Don Juan); https://www.tuja.hu/webaruhaz/voros-viragu-futorozsa-don-juan.html
(D) Parkrózsa, fehér, rózsaszín, sárga, narancssárga, piros, bordó (Rosa sp.); http://www.botanikaland.hu/rosa/rozsa/
(D) Talajtakaró / ágyásrózsa, bársonyos kárminvörös (Rosa ’Rote The Fairy’); https://kertembe.addel.hu/-egyeb-cserjek/570935-rosa-talajtakaro-rozsa-fajtak
(D) Oszlopos tiszafa, zöld lombú (Taxus baccata ’Fastigiata’); https://www.akertemkerteszet.hu/termekek/Orokzold/taxus-baccata-fastigiata
(D) Arany oszlopos tiszafa (Taxus baccata ’Fastigiata Aurea’); https://www.profifaiskola.hu/novenykatalogus/tujak-ciprusok-fenyok/taxus-baccata-fastigiata-aurea-s%C3%A1rgalomb%C3%BA-oszlopos-tiszafa-
(D) Törpe japán vérborbolya (Berberis thunbergii ’Atropurpurea Nana’); https://www.fitoland.hu/kategoriak/cserjek_53/torpe_borbolya_atropurpurea_nana_104
(D) Kerti pálmaliliom (Yucca filamentosa); https://kertinfo.hu/a-kerti-palmaliliom-yucca-filamentosa-gondozasanak-tudnivaloi/
(D) Törpe gránátalma (Punica granatum ’Nana’); https://citrusespalma.hu/torpe-granatalma-boko-punica-granatum-24
(D) Atlasz cédrus – csüngő (Cedrus atlantica ’Glauca Pendula); https://www.budaorsikerteszet.hu/termekek/atlasz-cedrus-csungo
(D) Szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus); https://florapont.hu/euonymus-alatus-szarnyas-kecskerago/
(D) Széleslevelű tarka ezüstfa / olajfűz (Elaeagnus ebbingei ’Limelight’); https://florapont.hu/elaeagnus-ebbingei-limelight-szeleslevelu-ezustfa/
(D) Közönséges levendula (Lavandula angustifolia); http://www.botanikaland.hu/lavandula/levendula/
(D) Kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei); http://www.botanikaland.hu/euonymus-fortunei/kuszo-kecskerago/
(D) Japán dérbabér (Skimmia japonica); https://www.kertpont.hu/japan-derbaber-gondozasa-szaporitasa/
(D) Kúszó mahónia (Mahonia repens); http://www.botanikaland.hu/mahonia-repens/kuszo-mahonia/
(P) Havasszépe / Rododendron (Rhododendron sp.); https://budaikertcentrum.hu/rhododendron/
(P) Kínai kenderpálma (Chamaerops excelsa / Trachycarpus fortunei), https://tajkertesz.com/termek/kinai-kenderpalma-chamaerops-excelsa-kb-140-160-cm/
(P) Leander (Nerium oleander); http://www.botanikaland.hu/nerium-oleander/leander/
(35 faj, fajta, ill. színárnyalat)

3. FÜGGELÉK

Lágyszárú évelők (hagymások, gumósok, gyöktörzsesek, egyéb, stb.)
(É,D) Fekete hunyor (Helleborus niger); http://www.botanikaland.hu/helleborus-niger/fekete-hunyor/
(É,D) Csillagos téltemető (Eranthis hyemalis); http://www.botanikaland.hu/eranthis-hyemalis/teltemeto/
(D) Korai hóvirág (Galanthus ’Mount Everest’); https://florapont.hu/galanthus-mount-everest-hovirag/
(É) Zöldfoltos hóvirág (Galanthus ‘Dionysus’); https://florapont.hu/galanthus-dionysus-hovirag/
(É,D) Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis); https://www.harmonet.hu/utazas/71687-5-kora-tavaszi-virag,-amit-ne-tepj-le,-inkabb-fenykepezd!.html
(D) Recéshagymájú nőszirom (Iris reticulata); https://citygreen.hu/a-receshagymaju-noszirom-iris-reticulata-gondozasa/ 
(D) Fürtös / örmény gyöngyike (Muscari armeniacum); http://www.botanikaland.hu/muscari-armeniacum/ormeny-gyongyike/
(D) Jonguilla nárcisz (Narcissus martinette ’Jonguilla’); https://florapont.hu/narcissus-martinette-jonquilla-narcisz/
(D) Nagyvirágú nárcisz (Narcissus ’Every Day’); https://florapont.hu/narcissus-every-day-nagyviragu-narcisz/
(D) Kisvirágú nárcisz (Narcissus tete a tete); https://viraghagyma.com/termek/narcissus-tete-a-tete-narcisz-tete-a-tete-10-db/
(D) Nárcisz fajok (Narcissus sp.); http://www.botanikaland.hu/narcissus/narcisz/?epik=0quz-E_IWX2Z3
(D) Törpe lángvirág, sötét rózsaszín – lilás pirosas (Phlox douglasii ’Crackerjack’); https://florapont.hu/phlox-douglasii-crackerjack-torpe-langvirag/
(É,D) Tavaszi sáfrány /krókusz, fehér, sárga, kék, és cirmos virágú (Crocus vernus); http://www.botanikaland.hu/crocus-vernus/tavaszi-safrany/
(É,D) Illír sáfrány / krókusz, lilás rózsaszín (Crocus tommasinianus); http://www.botanikaland.hu/crocus-tommasinianus/illir-safrany/
(D) Tavaszi tőzike (Leucojum vernum); http://www.botanikaland.hu/leucojum-vernum/tavaszi-tozike/
(É,D) Nyári tőzike (Leucojum aestivum); http://www.botanikaland.hu/leucojum-aestivum/nyari-tozike/
(D) Nyugati kökörcsin, lila (Pulsatilla vulgaris Pinwheel Blue Violet Shades); https://www.tuja.hu/webaruhaz/kokorcsin-ibolyakek-viragu.html
(D) Nyugati kökörcsin, bordó (Pulsatilla vulgaris Pinwheel Dark Red Shades); https://www.tuja.hu/webaruhaz/kokorcsin-sotet-piros.html
(D) Nyugati kökörcsin, fehér (Pulsatilla vulgaris Pinwheel White); https://www.tuja.hu/webaruhaz/kokorcsin-feher-viragu.html
(É,D) Borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium); http://www.botanikaland.hu/cyclamen-hederifolium/borostyanlevelu-ciklamen/
(É,D) Erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens); http://www.botanikaland.hu/cyclamen-purpurascens/erdei-ciklamen/
(D) Bókoló csillagvirág (Scilla siberica); http://www.botanikaland.hu/scilla-siberica/bokolo-csillagvirag/
(D) Délszaki kutyatej (Euphorbia myrsinites); http://www.botanikaland.hu/euphorbia-myrsinites/delszaki-kutyatej/
(É,D) Illatos ibolya (Viola odorata); http://www.botanikaland.hu/viola-odorata/illatos-ibolya/
(É,D) Tulipán hibridek, korai, korallpiros virágú; kései, bordó virágú (Tulipa hybrids); http://www.botanikaland.hu/tulipa/tulipan/
(É) Keleti liliom, fehér (Lilium orientalis); https://www.brooksidenursery.co.uk/lilium-oriental-whit-2-bulbs-per-pack.html
(É) Erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas); http://www.botanikaland.hu/dryopteris-filix-mas/erdei-pajzsika/
(É,D) Őszi kikerics (Colchicum autumnale); http://www.botanikaland.hu/colchicum-autumnale/oszi-kikerics/
(D) Őszi vetővirág (Sternbergia lutea); http://www.botanikaland.hu/sternbergia-lutea/oszi-vetovirag/
(D) Magas liliom hibridek (Lilium hybrids); https://hobbikert.hu/magazin/rendkivul-dekorativak-a-magas-liliom-hibridek-a-kertben.html
(É,D) Ázsiai liliom (Lilium asiatic); http://www.botanikaland.hu/lilium-asiatic/azsiai-liliom/
(D) Óriás tűzliliom (Lilium bulbiferum); https://viraginfo.hu/a-tuzes-liliom-vagy-tuzliliom-lilium-bulbiferum-ultetese-gondozasa-szaporitasa/
(D) Fürtös fáklyaliliom (Kniphofia uvaria); http://www.botanikaland.hu/kniphofia-uvaria/furtos-faklyaliliom/
(D) Tigrisliliom (Lilium lancifolium); https://www.kertpont.hu/tigrisliliom-gondozasa-szaporitasa/
(D) Füzéres sáfrányfű (Crocosmia sp.); https://www.akertemkerteszet.hu/termekek/Evelo/crocosmia
(D) Pompás kúpvirág (Rudbeckia fulgida ’Sullivantii’); http://www.botanikaland.hu/rudbeckia-fulgida-var.-sullivantii/pompas-kupvirag/
(D) Bíbor kasvirág (Echinacea purpure); http://www.botanikaland.hu/echinacea-purpurea/bibor-kasvirag/
(D) Fehér kasvirág (Echinacea purpure ’PowWow White’); https://florapont.hu/echinacea-purpurea-powwow-white-bibor-kasvirag/
(D) Holland nőszirom (Iris x hollandica); http://www.botanikaland.hu/iris-x-hollandica/holland-noszirom/
(D) Szibériai nőszirom (Iris sibirica); http://www.botanikaland.hu/iris-sibirica/sziberiai-noszirom/
(D) Dalmát nőszirom (Iris pallida); http://www.botanikaland.hu/iris-pallida/dalmat-noszirom/
(D) Keleti nőszirom (Iris orientalis); http://www.botanikaland.hu/iris-orientalis/keleti-noszirom/
(É) Gyöngyös nőszirom (Iris foetidissima); https://www.gardenia.net/plant/iris-foetidissima
(D) Kövi varjúháj (Sedum rupestre); http://www.botanikaland.hu/sedum-rupestre/kovi-varjuhaj/
(D) Októberi sárga-tarka levelű varjúháj (Sedum sieboldii ’Mediovariegatum’); https://borhykert.hu/varjuhaj-oktoberi-sarga-tarka-levelu-sedum-sieboldii-mediovariegatum-1020cm-k9x9cm
(D) Kaukázusi varjúháj (Sedum spurium ’Fuldaglut’); https://www.tuja.hu/webaruhaz/kaukazusi-varjuhaj.html
(D) Kerti kankalin, lila (Primula x plyantha); http://www.botanikaland.hu/primula-x-polyantha/kerti-kankalin/
(D) Tavaszi kankalin, sötét sárga (Primula veris); http://www.botanikaland.hu/primula-veris/tavaszi-kankalin/
(É,D) Sudár kankalin, kénsárga (Primula elatior); http://www.botanikaland.hu/primula-elatior/sudar-kankalin/
(D) Léggömbvirág (Platycodon grandiflorus); http://www.botanikaland.hu/platycodon-grandiflorus/leggombvirag/
(É) Dalmát harangvirág (Campanula portenschlagiana); http://www.botanikaland.hu/campanula-portenschlagiana/dalmat-harangvirag/
(É) Széles levelű harangvirág (Campanula latifolia); https://citygreen.hu/a-szeleslevelu-harangvirag-campanula-latifolia-gondozasa/
(É) Baracklevelű harangvirág (Campanula persicifolia); http://www.botanikaland.hu/campanula-persicifolia/baracklevelu-harangvirag/
(É) Balkáni harangvirág (Campanula poscharskyana); http://www.botanikaland.hu/campanula-poscharskyana/balkani-harangvirag/
(É) Kánya harangvirág (Campanula rapunculoides); http://www.botanikaland.hu/campanula-rapunculoides/kanyaharangvirag/
(É) Kanadai aranyvessző (Solidago canadensis); https://citygreen.hu/aranyeso-aranyvesszo-aranyfa-mi-a-kulonbseg/
(D) Kerti iszalag (klemátisz), kékeslila (Clematis jackmanii); http://www.botanikaland.hu/clematis-jackmanii/kerti-iszalag/
(D) Réti iszalag, kék (Clematis integrifolia); https://borago.hu/clematis-integrifolia-budapest-reti-iszalag
(D) Nyugati kökörcsin (Pulsatilla vulgaris); http://www.botanikaland.hu/pulsatilla-vulgaris/kokorcsin/
(D) Keskenylevelű menyecskeszem, sárga (Coreopsis verticillata); http://www.botanikaland.hu/coreopsis-verticillata/keskenylevelu-menyecskeszem/
(D) Kerti harangláb (Aquilegia vulgaris); http://www.botanikaland.hu/aquilegia/kerti-haranglab/
(D) Kaukázusi zergevirág (Doronicum orientale); http://www.botanikaland.hu/doronicum-orientale/kaukazusi-zergevirag/
(D) Pázsitviola, kék, lila (Aubrieta sp.); https://florapont.hu/pazsitviola/
(D) Árlevelű lángvirág, halvány kékeslila (Phlox subulata 'Emerald Cushion Blue'); https://borhykert.hu/langvirag-emerald-cushion-blue-kek-120377
(D) Árlevelű lángvirág, sötét rózsaszín (Phlox subulata ’McDaniels Cushion’); https://florapont.hu/phlox-subulata-mcdaniels-cushion-arlevelu-langvirag/
(D) Árlevelű lángvirág, bíbor (Phlox subulata ’Atropurpurea’); https://borhykert.hu/langvirag-atropurpurea-122524
(D) Alacsony kőmagcserje, azúrkék (Lithodora diffusa); http://www.botanikaland.hu/lithodora-diffusa/alacsony-komagcserje/
(D) Kerti jácint, fehér, kék, rózsaszín, lazacrózsaszín (Hyacintus orientalis); http://www.botanikaland.hu/hyacinthus-orientalis/kerti-jacint/
(D) Spanyol kékcsengő (Hyacinthoides hispanica); http://www.botanikaland.hu/hyacinthoides-hispanica/spanyol-kekcsengo/
(É) Medvehagyma (Allium ursinum); http://www.botanikaland.hu/allium-ursinum/medvehagyma/
(É) Orvosi salamonpecsét (Polygonatum officinalis); http://www.botanikaland.hu/polygonatum/salamon-pecsetje/
(D) Bolgár nektárhagyma (Nectaroscordum siculum subsp. bulgaricum); http://www.botanikaland.hu/nectaroscordum-siculum-subsp.-bulgaricum/bolgar-nektarhagyma/
(É) Májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis); http://www.botanikaland.hu/convallaria-majalis/gyongyvirag/
(D) Keleti mák (Papaver orientale); http://www.botanikaland.hu/papaver-orientale/keleti-mak/
(É) Tűzgyöngyvirág (Heuchera sp.); http://www.botanikaland.hu/heuchera/tuzgyongyvirag/
(D) Illatos bazsarózsa (Paeonia lactiflora); http://www.botanikaland.hu/paeonia-lactiflora/illatos-bazsarozsa/
(D) Pünkösdi szegfű (Dianhus gratianopolitanus); http://www.botanikaland.hu/dianthus-gratianopolitanus/punkosdi-szegfu/
(D) Bársonyos kakukkszegfű (Lychnis coronaria); http://www.botanikaland.hu/lychnis-coronaria/barsonyos-kakukkszegfu/
(D) Sárga cickafark (Achillea filipendulina); http://www.botanikaland.hu/achillea-filipendulina/sarga-cickafark/
(É,D) Ázsiai ’Pixie’ liliom (Lilium ’Orange Pixie’); https://kertszepites.com/liliom-fajtak/
(D) Füzérajak (Physostegia virginiana); http://www.botanikaland.hu/physostegia-virginiana/fuzerajak/
(D) Sárga sásliliom (Hemerocallis lilo-asphodelus); http://www.botanikaland.hu/hemerocallis/sasliliom/
(D) Teltvirágú lángszínű sásliliom (Hemerocallis fulva ’Kwanso’); http://www.botanikaland.hu/hemerocallis-fulva/langszinu-sasliliom/
(D) Lángszínű sásliliom (Hemerocallis fulva); http://www.botanikaland.hu/hemerocallis-fulva/langszinu-sasliliom/
(D) Margaréta (Leucanthemum maximum); http://www.botanikaland.hu/leucanthemum-maximum/margareta/
(D) Füzéres díszcsorba (Liatris spicata); http://www.botanikaland.hu/liatris/fuzeres-diszcsorba/
(É,D) Bugás lángvirág (Phlox paniculata); http://www.botanikaland.hu/phlox-paniculata/bugas-langvirag/
(D) Kaukázusi ördögszem (Scabiosa caucasia); http://www.botanikaland.hu/scabiosa-caucasica/kaukazusi-ordogszem/
(D) Tarackoló kékgyökér (Ceratostigma plumbaginoides); http://www.botanikaland.hu/ceratostigma-plumbaginoides/kekgyoker/
(D) Lampionvirág (Physalis alkekengi); http://www.botanikaland.hu/physalis-alkekengi/lampionvirag/
(D) Évelő / mirigyes őszirózsa (Aster novae-angliae); http://www.botanikaland.hu/symphyotrichum-novae-angliae/mirigyes-oszirozsa/
(É,D) Nagylevelű kaukázusi nefelejcs (Brunnera macrophylla); http://www.botanikaland.hu/brunnera-macrophylla/kaukazusi-nefelejcs/
(É,D) Japán szellőrózsa, sötét rózsaszín (Anemone japonica); http://www.botanikaland.hu/anemone-japonica/japan-szellorozsa/
(D) Évelő krizantém (Chrysanthemum indicum); http://www.botanikaland.hu/chrysanthemum/evelo-krizantem/
(É) Árnyliliom, fehér-zöld (Hosta ’Fire and Ice’); https://florapont.hu/hosta-fire-and-ice-arnyekliliom/
(É) Árnyliliom, kékesszöld (Hosta ’Halcyon’); https://ederkert.hu/Arnyekliliom-Hosta-Halcyon
(É) Árnyliliom, zöld, sárgaszegélyű (Hosta aureomarginata); https://tunderkertje.hu/termekek/arnyekliliom-fajtak/hosta-aureomarginata-arnyekliliom/1033/
(É) Árnyliliom, zöld, világoszöld szegélyű (Hosta Abiqua ’Moonbeam’); https://www.tuja.hu/webaruhaz/arnyekliliom-hosta-abiqua-moonbeam.html
(É) Tojásdad levelű árnyliliom (Hosta ventricosa); http://www.botanikaland.hu/hosta-ventricosa/tojasdadlevelu-arnyliliom/
(É) Vesepáfrány (Polystichum polyblepharum); https://florapont.hu/polystichum-polyblepharum-vesepafrany/
(É) Aranyos fodorka (Asplenium trichomanges); https://www.kolibrikerteszet.hu/files/Kepek/pafrany/asplenium_trichomanes.jpg
(É) Bőrlevél (Bergenia crassifolia); http://www.botanikaland.hu/bergenia-crassifolia/vaskoslevelu-borlevel/
(É) Szívlevelű bőrlevél (Bergenia cordifolia); http://www.botanikaland.hu/bergenia-cordifolia/szivlevelu-borlevel/
(É) Nagy meténg (Vinca major); http://www.botanikaland.hu/vinca-major/nagy-meteng/
(É) Nagy meténg, tarkalevelű (A) (Vinca major ’Variegata’); http://www.botanikaland.hu/vinca-major/nagy-meteng/
(É) Nagy meténg, tarkalevelű (B) (Vinca major ’Maculata’); https://profifaiskola.com/vinca-major-maculata-tarka-levelu-meteng
(É) Salátaboglárka (Ranunculus ficaria); http://www.botanikaland.hu/ranunculus-ficaria/salataboglarka/
(É,D) Olasz kontyvirág (Arum italicum); http://www.botanikaland.hu/arum-italicum/olasz-kontyvirag/
(É) Japán kövérke (Pachysandra terminalis); http://www.botanikaland.hu/pachysandra-terminalis/japan-koverke/
(É) Indás ínfű (Ajuga reptans); http://www.botanikaland.hu/ajuga-reptans/infu/
(D) Bunkós díszhagyma (Allium sphaerocephalon); https://florapont.hu/allium-sphaerocephalon-diszhagyma/
(D) Macskafarkú veronika (Veronica spicata); http://www.botanikaland.hu/veronica-spicata/macskafarku-veronika/
(D) Kerti kakasmandikó (Erythronium pagoda); http://www.botanikaland.hu/erythronium-pagoda/kerti-kakasmandiko/
(112) faj, fajta, ill. színárnyalat)

4. FÜGGELÉK

Egynyáriak
(D) Rózsameténg / vinka, fehér, piros, rózsaszín, lila (Catharanthus roseus); http://www.botanikaland.hu/catharanthus-roseus/rozsameteng/
(É,D) Törpe nebántsvirág / pistike, fehér, rózsaszín, lazacszínű, lila (Impatiens walleriana), http://www.botanikaland.hu/impatiens-walleriana/torpe-nebancsvirag/
(D) Törpe lobélia (Lobelia erinus); http://www.botanikaland.hu/lobelia-erinus/torpe-lobelia/
(D) Százszorszép (Bellis perennis); http://www.botanikaland.hu/bellis-perennis/szazszorszep/ (kétnyári)
(É,D) Kerti árvácska (Viola x wittrockiana); http://www.botanikaland.hu/viola-x-wittrockiana/kerti-arvacska/
(11 faj, fajta, ill. színárnyalat)

Zöld színnel jelöltük azokat a növényeket, amelyek nem kerültek megemlítésre a szöveges részben, hanem csak itt, a Függelékben.

(Összesen 180 faj, fajta, ill. színárnyalat) 

Irodalom
Csathó, K. 2016. A szél fú, ahová akar… Bethánia CE Szövetség / Pro Planta 3M Bt., Budapest. 
Karácsony, S. 1985. A magyar észjárás. Magvető Kiadó, Budapest.
A Biblia-idézetek az eredetivel egybevetett és átdolgozott Károli Gáspár-fordításból származnak.