2016 böjt
A böjtölő Jézus
- Részletek
- Írta: Berkesi Gábor
Máté 4,1-11 / Lukács 4,1-13
Korabeli héber felfogás szerint a pusztaság, mint természeti valóság a démonok lakhelye, babonás értelmezésben kísértetek, rémek, lidércek, látomások színtere. Ragadozók, kígyók, skorpiók lakják, embernek ott élni több mint kockázatos, nagyon veszélyes.
Alapigénk szerint ide megy Jézus. Nem emigrál, nem száműzi a politikai-vallás hatalom, magától megy. Pontosabban a Szentlélek jelenléte, vezetése által. Nincs egyedül, nem kiszolgáltatott, gyámoltalan, - az élő Isten Szentlelkével őrzi, védi, szereti a pusztában is. Jó negyven évvel később az aggastyán János apostolról írja az Ige, a Lélek által volt kint Pathmosz szigetén a kényszer munkatáborban, fegyenctelepen, az Úr napján. Még ott is a Lélek által. Az ártatlanul elszenvedett büntetésben, megaláztatásban is. Üzeni mindez a bibliaolvasó utókornak, hogy történjék bármi, jussak akármilyen mélyre, az Úr nem hagy el, Lelke által vezet, tanácsol.
Negyven napig volt kint Jézus a pusztában! Elképesztően sok! Csupán egy éjszaka is embert próbáló. Mit tett ez alatt? Mit evett? Evett egyáltalán? Hol aludt? Lefogyott? Elgyengült? Ember voltunkkal együtt járó kínzó, mindennapi kérdések. Ám a Szentírás minderről semmit sem szól. Minek is szólna: Jézus fölötte áll mindenféle biológiai, élettani korlátnak. Negyven, bibliai szám, jelenti: súlyos megpróbáltatások után derűs a vég, az élni akarás mindig több mint a pusztulás, a menny térdre kényszerítheti a végzetet kéjesen kivitelezni kívánó „arctalan rombolót”.
Mit tett Jézus negyven napig? Böjtölt, készült a számára oly lealacsonyító földi „élet-másságra”, de amit ő szeretetéből fakadóan mégis önként, fanyalgás nélkül vállalt. Kizárta a külvilágot, nem jutottak el hozzá a lelket lassan de biztosan sorvasztó „média szenzációk”, dühödt tehetetlenségbe taszító politikai hírek. Csendben volt. A csend az élő Isten „hullámhossza”. Abban és ott lehet igazán érzékelni, hallani Őt. Készült feldolgozni a vele szemben megvalósuló konok értetlenséget (anyja és testvérei eszelősnek tartották).
Fájó megtapasztalás: aki az Úristen szeretetében csendesül, azt a kísértő durván megtámadja. Jézus is átél három ilyen attakot a név és arctalan örök ellenkezőktől:
- éhes vagy, változtasd át a köveket kenyérré, hiszen mennyei erőt kaptál és a pusztában nincs semmi testi táplálék
- borulj le előttem, add nekem az életedet és én csodagyógyítót csinálok belőled, áramlanak hozzád az emberek, dől majd a pénz
- ugorj le a templom párkányáról, hisz „meg van írva”, Isten vigyáz majd rád.
A jót akaró, a csábító célja elérésének érdekében a Bibliát is idéző örök diszharmonikus színes palettája a mindenkori ember tönkretételét, kifosztását illetően. Ugye ismerős? Mit jelent hát a böjt? Egy nagy örök segélykiáltást, S.O.S. jelzést az ég felé, Uram, könyörülj rajtam, ne hagyj elcsábulnom! Mi a böjt? Az, amit Jézus is tett, nem vitatkozik a kísértővel, egyszerűen az Ige alapján elzavarja: „Távozz tőlem sátán!” Nincs szinkronhatás, nem is lehet az átlagember életében kettőség. Jézus is és a sátán is egy azon időben és helyen. Csak „vagy”-ok vannak, vagy Jézus, vagy az ellentábor. Adjon az élő Isten a böjt idején minél több jézusi csendes órát, percet, a lélek gyógyulásának áldott alkalmait.
A húsvéti ünnepek, egyházunk rendje szerint böjt első vasárnapjával kezdődnek. Áldott feltámadás ünnepet kívánok mindenkinek.
A böjti erő
- Részletek
- Írta: Berkesi Anna
Lassan kialszanak bennünk a karácsonyi fények, lassan elfogy a szeretetteli együttlétek által kapott erő. A szürke, sötét téli napok lassan elmossák az ünnepi emlékeket. Bár némi farsangi hangulattal feldobhatjuk magunkat, hosszú még a tél. Szeretjük ugyan a havat, a téli tájat, a téli sportokat. Mégis várva várjuk, hogy újra éledjen az erő, lüktessen a természet, éltető erőként kisüssön a Nap.
Vajon kitart-e a karácsonyi lelki feltöltődés húsvétig? Vajon tudjuk-e ugyanolyan intenzitással várni a húsvétot? A böjt tökéletes alkalom a töltekezésre. Nem a fények, családi együttlétek, az öröm, hanem az elcsendesedés, elmélyülés által. Mert néha el kell csendesedni, befele kell figyelni ahhoz, hogy aztán berobbanhasson életünkbe húsvét áldott öröme, éltető ereje.
A nagy, hatalmas eseményeket, tetteket, felfedezéseket is sokszor az elmélyülés, gondolkozás előzte meg. Csodálatos dolog, hogy a reformáció 500. évfordulóját ünnepelhetjük meg a jövő esztendőben. Nyilván nem 1517. október 31-én kezdődött el a folyamat, hanem sokkal korábban. Luther Márton évekig böjtölt: imádkozott Istenhez, kereste az útját. Elmélyült csendben próbálta megérteni az Ige üzenetét. Lelkileg végigjárta a nagyheti eseményeket: gyötrődött, vívódott, küzdött. Majd elemi erővel tört be életébe a húsvéti üzenet: „az igaz ember pedig hitből él” (Róma 1,17). És a húsvéti katarzis a pünkösdi Szentlélekkel telve elindította a máig ható, áldott reformációt.
Kívánom, hogy tudjuk az idei böjtöt termékenyítő, újat hozó időszakként megélni. Átgondolhatjuk eddigi életünket, elmúlt esztendőnket. Milyen talentumokat kaptunk Istentől, mennyire tudtuk azt maximálisan az Ő dicsőségére fordítani. Mennyire láttuk meg mások életében, munkájában, szolgálatában a tehetséget, áldást. Mennyire tudtunk együtt munkálkodni az Ő dicsőségére. Itt a lehetőség töltekezni másoktól, színesíteni tudásunkat. Hogy aztán valami új, csodálatos támadhasson húsvétkor. Forgassuk többször a Szentírást, figyeljünk csendben Isten szavára, útmutatására. A böjtben lehetőségünk adódik átgondolni, vajon jó úton járunk-e, egyezik-e a mi elképzelésünk Isten akaratával.
Szívből kívánok minden kedves olvasónak áldott, feltöltő, újat hozó elcsendesítést, böjti időszakot!
Presbiterek az Igéről - Pálóczy Attila
- Részletek
- Írta: Pálóczy Attila
"Még beszélt Jézus, amikor a zsinagógai elöljáró házától érkezők ezt mondták: "Leányod meghalt. Miért fárasztod még a Mestert?" Jézus is meghallotta, amit mondtak, és így szólt a zsinagógai elöljáróhoz: "Ne félj, csak higgy!"
Márk 5,35-36
Presbitertársaimhoz hasonlóan, a felkérés hozzám is így szólt: számomra kedves igét választva, írjak róla néhány gondolatot. Az igehelyet nem volt nehéz megtalálnom, mert az már sok évtizede „megvan”. Ez Jézus jól ismert gyógyításai közül Jairus lányának feltámasztása, és ebben is az a rövid mondat, amit az aggódó, sőt a halálhír hallatán teljesen összetört apának mond Jézus: „Ne félj, csak higgy!”
Igen ám, de hogyan kapcsolható ez a böjt időszakához? A böjt a várakozást jelenti, és szoros kapcsolatban van az idővel. Úgy gondolom, hogy itt ebben a történetben is kulcsszerepe van az időnek. Odaér-e időben Jézus? Egy örökkévalóságnak tűnik, amíg átvergődik a tömegen. A vérfolyásos asszony is épp ezt az időpontot választotta ki, hogy „feltartsa” a Mestert…
Ki ne élte volna már át közülünk azt a tehetetlenséget, amikor egy forgalmi dugóban állva-araszolva telik el a nehezen megspórolt kis időnyereség, és egyre biztosabbá válik, hogy elkésünk onnan, ahova igyekeztünk. Jairus is átélte: elkéstek. Emberi tény, hogy az idő korlátai közül nem tudunk kilépni. Jézus mindezek felett azonban ura az időnek is. Annak, ami nekünk lehetetlen, Neki lehetséges. A zsinagógai elöljáró kiböjtölte vele a hazáig tartó utat, és megtörténhetett a csoda. Mi is megpróbálhatjuk hétköznapi rohanásaink között hittel rábízni a feladatainkat, és Ő hű és igaz, hogy segít teljesíteni azokat. Talán nem azzal, hogy megteszi helyettünk, inkább hozzásegít a megoldáshoz. Adja meg Isten, hogy ki-ki a maga életében átélhesse ezt a csodát. Azt, hogy a böjti időszak végén ott lesz a feltámadott Úr! Sőt máris itt van időtlen formában, csak merjük elhinni, és merjük rábízni magunkat!
Családi farsang
- Részletek
- Írta: Mátyás Imre
Márk 2,19
Felejthetetlen, vidám családi farsangi együttlét január 30-án
Gyülekezeti híreink
- Részletek
- Írta: Berkesi Anna
Gyülekezeti családi hétvége
Várjuk sok szeretettel a kisgyermekes családokat családi hétvégénkre. Érdekes előadások, korosztályos foglalkozások, családi istentiszteletek, sok játék, sport, beszélgetés, tapasztalatcsere várnak a résztvevőkre.
A részletes programról hírt fogunk adni a gyülekezet honlapján, facebook oldalán. Érdeklődni, jelentkezni Németh Tamás beosztott lelkésznél és Berkesi Annánál lehet.
Időpont: 2016. május 6-8. Helyszín: Balatonszárszó SDG Családi Hotel és Konferenciaközpont
Húsvéti családi délután
Évek óta „hagyománnyá” lett gyülekezetünkben, hogy Virágvasárnap előtti szombat délután tartjuk húsvéti családi délutánunkat. Szeretettel látjuk kicsiket és nagyokat egyaránt. Időpont: 2016. március 19. szombat délután 16 óra.
A hetvenkedő mímes – Karsai János
Február 7-én, az istentisztelet végén gyülekezetünk hűséges tagja, Karsai János pantomimművész köszöntötte a Pozsonyi útiakat. Köszönő szavai apropóját az adta, hogy nemrégiben a fenti címmel rendezett jubileumi előadását számos gyülekezeti tagunk is megnézte. Az előadáson résztvevők elmondták, a művész egyszerre volt mulattató és elgondolkodtató. A művész, mozgástervező nemcsak a színpadon, a katedrán is aktív: tanítványai szintén közreműködtek az előadáson. A családban lánya, Veronika viszi tovább a mímelést, de fia András is a színpad közelében maradt (Operettszínház). További sok sikert és jó egészséget kívánunk!
Hálaadás kórus – új kihívás
Március 6-án, vasárnap délután tartják a Fasori Református Gyülekezet orgonaavató ünnepségét. Ez alkalomból öt kórus, köztük gyülekezetünk Hálaadás kórusa, közös szolgálattal készül a hangszer megszólalására. Az orgonát Pálúr János orgonaművész avatja. Igét hirdet Szabó István főtiszteletű püspök úr. Időpont: 2016. március 6. 17 óra, Fasor.