Szeptemberben mutatkozott be gyülekezetünk új, digitális orgonája. Az új hangszer egy Unico 400 típusú, 3 manuálos koncertorgona, melynek hangzását nagyteljesítményű hangfalak továbbítják a templomtérbe. Az új hangszert szeptember 29-én avatta fel ifj. Szotyori Nagy Gábor orgonaművész, a vasárnapi istentisztelet után rövid műsort is adva. Az ifjú orgonista maga is részt vállalt a hangszer beszerzésében, és néhány egyszerű kérdésünkre készséggel válaszolt.
Hálaadás: Miért volt szükség új orgonára? Mi volt a baj a régivel?
Szotyori Nagy Gábor: A gyülekezet sípos orgonája sajnos olyan állapotba került, hogy már az istentisztelet méltó zenei szolgálatát sem lehetett rajta ellátni. A meglévő hangszer sípanyaga, illetve technikai elemei nem képviseltek olyan minőségi értéket, amit érdemes lett volna felújítani, ezért csak egy új orgona építése jelenthetett volna biztos megoldást a közösség számára.
Hálaadás: Mekkora különbség van egy sípos orgona és egy digitális ára között?
SZNG: Egy olyan méretű hangszer megépítése, ami tökéletesen illeszkedett volna a templom akusztikai terébe, sajnos jelenleg messze meghaladja a gyülekezet anyagi lehetőségeit. Így jött az ötlet, hogy a manapság már magas színvonalon megszólaló digitális orgonát javasoljuk a presbitériumnak a probléma megoldására, hiszen ez csupán töredéke egy új sípos hangszer árának. Összehasonlításképp: 2 regiszter (hangszín) ára kb. 3-4 millió forint. A templom számára optimális sípos orgona regiszter száma pedig legalább 20-25 regiszter kellett volna legyen.
Hálaadás: Mitől jobb ez az új? Mi mindenre tudjuk használni?
SZNG: A Viscount cég Unico elnevezésű koncerthangszerén amellett, hogy tökéletesen ellátja a liturgikus célokat, megszólaltatható az orgonairodalom egésze barokktól napjainkig, ami lehetővé teszi orgonakoncertek szervezését, emellett tökéletes partnere a gyülekezetben folyó nagy hagyományokkal rendelkező kórusmunkának.
Hálaadás: Meddig használható egy digitális orgona? Mi az élettartama?
SZNG: Az új fejlesztésű digitális orgonák élettartamára pontos adatot ugyan nem tudunk, de a következő évtizedekre biztosan megoldja a gyülekezet hangszeres gondjait. Természetesen a távoli jövőre nézve méltó volna, hogy egyszer megépülhessen egy új hangszer a karzaton álló régi helyén, de ehhez nagy összefogás és egyéb dolgok szerencsés együttállása szükséges. Szóljon az új orgona Isten dicsőségére és a testvérek lelki épülésére!