Megváltó Urunk! Mi sokszor másnál keressük a megoldást és nem egyedül tenálad, Krisztusunk, hogy megtaláljuk nyomorúságainkból a kiutat. Sokszor próbáljuk megtalálni a legjobb eszközt, hogy elérjük céljainkat, hogy megújuljunk, hogy egyházunk valódi sikertörténet lehessen, pedig a mi megmaradásunk, szolgálatunk kiteljesedésének egyedüli záloga az alázatos hit lehet, Urunk. Sokszor és sokféle módon szeretnénk kivívni magunknak bocsánatodat, mikor vétkezünk, mikor önmagunkba nézünk, és csak csalódottan sóhajtozunk: bocsásd meg, hogy nem egyedül a te kegyelmedben bízunk. Milyen sokszor kutatunk a bölcsesség forrása után, hogy mit kell tennünk, hogyan oldjuk meg, hogyan juthat az életünk nyugvópontra: pedig ezekre, a mi üdvösségünkre, a mi békességünkre – mely nem evilági kompromisszum béke – hanem tőled kapott mennyei ajándék; mindezekre a te beszédedben, igédben a Szentírásban találunk rá egyedül.

Milyen sokszor kell könyörögnünk saját megújulásunkért! Milyen sokszor kell könyörögnünk azért, hogy te formálj újjá bennünket, Krisztusban újjá teremtve élhessünk békességben és a megbékélést szolgálatként magunk előtt látva szólhassuk a megbékélés igéit. Mekkora csoda és mekkora hálára indíthat bennünket Urunk, mikor üdvösségünk elénk ragyog! Mikor megszabadulunk nyomorúságukba terhelt bűneink rabságából és megélhetjük a benned megerősödött szövetség erejét! Mikor nem a bosszú, nem az elégtétel hajt bennünket embertársainkkal szemben, hanem szemünk előtt lebeghet az elengedett, a helyettünk vérrel kifizetett adósságok talentum ezreinek súlya! Bocsásd meg, mikor ez elhomályosodik előttünk, Urunk! Szeretnénk mindig éberek maradni, el nem feledni, hogy te velünk vagy. Ha pedig ez így van, senki sem lehet ellenünk. Mert te megtartasz, és mert mi nem keresünk újakat. Veled megbékélve embertársaink között is a megbékélés szolgálatában járunk. Ha pedig nem így volna Urunk, adj megújulást: egyénileg és a közösségnek egyaránt, hadd térjen meg hozzád megbékélésre a mi egyházunk, és minden megújulásnak hadd legyen ez a legfontosabb célja és alapja.

Hogy legyen mindez a te dicsőségedre egyedül, most és minden időben. Ámen.