Nagy sikerrel vetítik a külföldi és a hazai mozikban Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény című filmet. Kevesen tudják azonban, hogy ez C. S. Lewis brit író, irodalmár hét kötetes Narnia krónikái című sorozatának második darabja. Úgy tűnhet, hogy a Tolkien Gyűrűk ura című regényéből készült trilógia és a Harry Potter kötetek után itt jön az újabb fantasy-sorozat, ami sok éven át tartja majd lázban a közönséget.

Az itthoni olvasóközönség kevéssé ismeri a szerzőt és a sorozatot, pedig nem csupán egy volt a tág fantáziavilággal, nagy mesélőkedvvel rendelkező alkotók között. Clive Staples Lewis az északír fővárosban, Belfastban született. Már kicsiként is különösen élénk és rengeteg kreativitással megáldott gyermek volt. Állandóan tanult és olvasott, tizennyolc évesen már felvételt is nyert az oxfordi egyetemre. A gyermekkor mellett az egyetemi város tette rá a legnagyobb hatást. Narnia alakjai: a beszélő állatok és a különös szerzetek ekkor léptek be mesevilágába. A háború alatt több történetet is hallott olyan szekrényről, amelyik egy másik világba vezet. Egyetemi tanárként helyezkedett el, és szabadidejét állandó baráti társaságában töltötte, ahol többek között J. R. R. Tolkiennel, kedves barátjával szőtték tovább meséiket. Sok felnőtteknek írt műve után beindította fantáziáját, és évente megjelent egy újabb Narnia-kötete, amely hatalmas sikert és elismerést hozott számára. Késői házasságának megindítóan szép és tragikus történetét dolgozta fel Richard Attenborough az Árnyékország című filmben Anthony Hopkins főszereplésével.

A Narnia krónikái azonban nem csupán egy átlagos fantasy-történet. Még kevésbé ismert, ám számunkra annál fontosabb tény, hogy C. S. Lewis mélyen vallásos ember volt, aki számos teológiai művet is írt. A sorozat izgalmas és humoros történetei egytől egyik az evangéliumról, a szeretetről, a barátságról, a megbocsátásról szólnak. A főszereplő oroszlán, Aslan figurájában Jézus alakját vélhetjük felfedezni.

C. S. Lewis életében a gyermeki őszinte hit után a kétkedés és az Istentől való eltávolodás következett. Ám kedves jó barátja, J. R. R. Tolkien hatására megtért, és komoly anglikán hívőként élte életének hátralevő részét. Az Öröm vonzása című könyvében így vall megtéréséről: „Éjszakáról éjszakára, valahányszor egy pillanatra is abbahagytam a munkát, mindig ezt a kitartó, kérlelhetetlen közeledését éreztem Annak, akivel annyira komolyan kerültem a találkozást. Amitől a legjobban féltem, végül is bekövetkezett. 1929 tavaszán megadtam magam, s elismertem, hogy Isten: Isten, és letérdeltem és imádkoztam: azon az éjszakán talán én voltam a legelvetemültebb és legvonakodóbb megtérő bűnös egész Angliában. Akkor még nem láttam, ami most annyira egyértelmű és nyilvánvaló: az isteni alázatot, amely még ilyen feltételek mellett is befogadja a megtérőt. A tékozló fiú legalább a saját lábán ment haza. De ki imádhatja méltóképpen azt a szeretetet, amely kitárja a kapuját még annak a tékozlónak is, akit úgy cipelnek be, miközben rúgkapál, durcásan ellenkezik, s minden irányban a menekülés lehetőségét keresi?”

A magyar olvasóközönség most már könnyen hozzáférhet C. S. Lewis szépirodalmi és teológiai műveihez egyaránt. Néhány fontosabb, hazánkban is megvásárolható műve: Narnia krónikái 1-7, Az öröm vonzásában, Keresztény vagyok, A szeretet négy arca, A fájdalom, A bánatról, Csodák (megvásárolhatók a Harmat kiadónál). Fedezzük fel mi is a brit író műveit, gondolatait!