Ladányi Sándor: Adalékok a Magyarországi Református Egyházban az 1956-1957-es esztendőben történtekhez.
Minden nemzet történetében vannak olyan dátumok, amelyekhez hozzákapcsolódik valaminek az emléke, s így többé már nem egyszerű napok a naptárban, hanem különös jelentőséget kapnak. Ezekből a kiemelkedő dátumokból áll aztán lassan össze a nemzet története, azáltal, hogy az újabb és újabb nemzedékek visszatekintve apáikra és nagyapáikra, életüket és tetteiket értelmezik. Teszik ezt a „később születettek” bátorságával és elfogulatlanságával. Éppen azért tudják ezt megtenni, mert nem vettek részt, nem élték át azokat a legtöbbször zűrzavaros és kavargó, súlyos kérdések elé állító napokat vagy hónapokat, amelyek később történelmünkké válnak. Szerencsésebb sorsú nemzetek esetén ezek az utólagos értelmezések egyértelműbbek és nem változnak túl gyakran az idők folyamán. Magyarország azonban történelme során sajnos gyakran csöppent olyan nagyhatalmi harcok közepébe, amelyekbe sem érdeke sem akarata nem vitte volna. Rossz és még rosszabb között dönteni, ott és akkor, amikor még nem tudni, mi is történik valójában, amikor még nem tudni, minek mi lesz a következménye… 1956. október 23-a ilyen hangsúlyos dátum a mi emlékezetünkben, és értékelése, elfogulatlan és reális értékelése még csak az utóbbi években kezdődött meg. A Magyarországi Református Egyház számára is fontos és szükséges, hogy erről az időszakról számot adjon a ma hozzá közeledők előtt, az akkor és azóta helytállók, a hátratételt szenvedettek előtt, és elsősorban az egyház Ura előtt. Ezt a célt kívánja szolgálni a korabeli dokumentumok egyre nagyobb számú publikálása, hiszen e nélkül a tényszerűség kerülne veszélybe.
Budapest, Kálvin Kiadó, 2006. 3200 Ft
„Mint a szép híves patakra…” A reformáció korának énekeiből (2 CD)
Ez a gyűjtemény a Duna TV Semper reformanda című, a reformáció korának énekeit bemutató sorozatához készült felvételeket tartalmazza. A szövegekhez tartozó, XVI. századi, és XVII. századi eredetű dallamok megtalálásában H. Hubert Gabriella és Csörsz Rumen István segítettek. Ezek a dallamok néhol eltérnek a ma használatosaktól, ahogy a fordítások is. A feldolgozásoknál nem törekedtek korhűségre, de azt hiszem, ez teljességgel a protestáns hagyományok szerint van így. Gondoljunk például arra, hogy Luther egy gregorián éneket alakított át saját korának megfelelő népénekké, ezt a magyar tanítványok „magyarosították” vagy más dallammal énekelték. Mi megszoktuk, hogy a gregoriánból lett XVI. századi éneket barokk feldolgozásban halljuk. Innen csak egész kis lépés, hogy énekelhetjük gitárkísérettel, néhol talán kicsit más ritmusban.
Gryllus Kft. 4500 Ft
Misztrál: Megkopott harangszó
1456 és 1956. Együtt áll a két kerek évforduló a 2006-os esztendőben; a világraszóló nándorfehérvári diadal és az ’56-os forradalom és szabadságharc emléke. Hősök és áldozatok, a már ködbe vesző régmúlt és a még köztünk élő jelen.
A közös évforduló ihlette a Misztrál együttes 2006. október elején megjelenő negyedik, Megkopott harangszó című CD-jét, melyen zenészbarátaikkal – Tolcsvay Bélával, Kobzos Kiss Tamással, Kis Gergely Mártonnal és Pusztai Gáborral – együtt tisztelegnek a két jelentős történelmi esemény előtt. Nagy László, Buda Ferenc és mások megzenésített versei mellett helyet kapott a lemezen egy históriás ének Hunyadi Jánosról és a Jövel, légy velünk Úr Isten kezdetű népének is.
A hangzóanyag mellé ezúttal könyvet is megjelentet a Misztrál együttes a Mikes Kiadóval közösen, melyben neves személyiségek – többek között Makovecz Imre, Jankovics Marcell, Raksányi Gellért, Bőzsöny Ferenc – mondják el 1956-tal kapcsolatos gondolataikat. A lemez és a CD borítóját – a kötetben írásával is szereplő – Orosz István grafikusművész készítette.
Budapest, Mikes Kiadó, 2006. 3400 Ft ill. 4500 Ft (könyvmelléklettel)