Mi a különbség a perselypénz és az egyházfenntartói járulék között?
A pénzbeli adományokkal a gyülekezet lelkésze(i), gondnokai, presbiterei, tagjai azt jelzik, mennyit is ér számukra az élő Isten evangéliumának szent ügye. Egyházközségünkben az adakozás önkéntes, nincs előírt minimum, maximum összeg.
Az egyházfenntartói járulék, amint neve is tükrözi, az egyházközség illetve az egyház szolgálatainak ellátásáért, fennmaradásáért fizetett összeg. Egyházfenntartói járulékot lehet fizetni személyesen a hivatalban, amelyről nyugtát kap a befizető, sárga csekken, amely OTP bankfiókban illetve postán befizethető és banki átutalással az OTP Banknál vezetett bankszámlaszámunkra. A sárga csekken a megjegyzés rovatban, ha nincs megjelölve a célja a befizetésnek, mi egyházfenntartói járuléknak vesszük a beérkezett összeget.
Az egyházfenntartói járulék befizetésével a gyülekezetünkbe járók vállalják, hogy nevüket, címüket adják a befizetéshez, hogy az egyházközség választói névjegyzékében szerepeljenek. A választói névjegyzékben minden teljes jogú egyháztag szerepel. A Magyar Református Egyház választói törvénye alapján: „Teljes jogú egyháztag az, akit megkereszteltek, konfirmációi fogadalmat tett, a gyülekezeti istentiszteleten és úrvacsorai közösségben részt vesz, és egyházközségében az egyház fenntartásához hozzájárul. Az ilyen egyháztagnak nagykorúsága elérésétől kezdődően választó joga van és választható.”
A perselypénz név nélküli hozzájárulás az egyházközségünk megmaradásáért, szolgálatainak ellátásához, illetve lehet meghirdetett célra gyűjtött adomány is.
Kap az egyházközség anyagi támogatást az államtól?
Az államtól az egyházközség a működéséhez anyagi támogatást nem kap, így teljes egészében önfenntartó.
Az állam a hitoktatásért a Magyarországi Református Egyháznak fizet csoportdíjakat, amelyeket tovább utal az egyházközségeknek az ott folyó hitoktatási csoportok számának megfelelően. A 2010/11-es tanévben 5.150 Ft/hó/csoport.
Miből tartja fenn magát az egyházközség?
Egyházközségünk az egyházfenntartói járulékból, perselypénzből, az altemplom és az épületben lévő szabad lakások bérbeadásából tarja fenn magát.
A gyülekezetnek kell pénzbeli támogatást nyújtania az egyháznak?
A Magyarországi Református Egyház Közalapjába a gyülekezeteknek éves hozzájárulási kötelezettségük van, melynek összegét előírják az egyházközségek számára, ezen összeget a költségvetésünkbe be kell tervezni és fizetnünk kell negyedévente. Ugyanilyen előírás alapján kell fizetni egyházközségünknek az LSZA hozzájárulást, ami a lelkészek szolidaritási alapjába történő befizetési kötelezettség.
Hogyan tudunk befizetni célzott adományokat (pl. táborokra)?
A céladományok befizetése történhet a hivatalban, amely esetben a befizetés célját feltüntetjük a bevételi pénztárbizonylaton, sárga csekken a megjegyzés rovatban feltüntetett cél megjelölésével és banki átutalással az átutalás közlemény rovatába beírt célnak megfelelően.
Mi a Pro Missione Alapítvány feladata? Mit támogat a beérkezett 1%-os felajánlásokból?
Az egyházközségünk alapítványa a Pro Missione Alapítvány, amelynek célja a gyermekek és fiatalok felé irányuló hitbeli, erkölcsi, lelki, gondolkodásbeli nevelés segítése, az elesettek, elhagyatottak, idősek támogatása, valamint az erre irányuló munka szervezése és végzése. Az alapítvány támogatja a nyári táborokat, a családi kirándulásokat, az évzáróra adott hitbeli épülést szolgáló könyvek vételét, a karácsonyi csomagok összeállítását.
Tavaly mennyi felajánlás érkezett az 1%-okból az alapítvány számlájára?
Az alapítvány nevére felajánlott 2009. évre beadott személyi jövedelemadó bevallásban rendelkezett 1% és az APEH által 2010 október végén átutalt összeg: 1 021 717 Ft. Ezúton is köszönjük felajánlásaikat!
A válaszokat köszönjük Tolnainé Bérces Éva pénztárosnak!