2013 böjt
2013 böjti lapszám tartalmai
Zsoltár
- Részletek
- Írta: Weöres Sándor
Kínok árnyékaiból,
kínok árnyékaiból
szólok hozzád Istenem.
Kín mar, sújt, temet,
józan eszemet
vak veszélyben,
láncos mélyben
ne hagyd elveszítenem.
Senki sem tör káromra,
senki sem tör káromra,
bensőm fordul ellenem.
Örök vihar ront,
nincs egy biztos pont
se mögöttem,
se fölöttem,
dög pusztít a lelkemen.
Törd meg kevélységemet,
törd meg kevélységemet,
mély megbánást adj nekem.
Nyársat nyeltem én,
derekam kemény:
mért nem szabad
súlyod alatt
meghajolnom, Istenem?
Száraz zokogás tipor,
száraz zokogás tipor
és a szemem könnytelen.
Utam hajlatán
ördög les reám,
vár nehezen:
a két kezem
tőrrel indul ellenem.
Legyen meg akaratod,
legyen meg akaratod,
ha vesznem kell,
jól legyen:
tán kárhozásom
áldás lesz máson –
de ha énrám
kincset bíztál,
ments meg immár, Istenem.
Megtisztulás – önszántunkból, önmagunkért
- Részletek
- Írta: Lakasz Andrea
Zwingli Ulrich zürichi „Virsli-reformációja” jutott eszembe, amely egyértelmű válasz volt a korabeli egyház dogmáira, amelyek szerint a keresztyéneknek a mindenkori papság írta elő, mit és hogyan kell tenniük annak érdekében, hogy cselekedeteik Istennek tetszőek legyenek. A klérussal szembeni tüntető „akciója” révén Zwingli azt hirdette, az egyházi előírások nem egyeznek az isteni parancsolatokkal. Azaz, emberek nem írhatják elő, szabhatják meg, mikor és mit tehet a keresztyén ember, mikor böjtöljön, mikor menjen templomba, mennyi adományt adjon. Hitvallását egyedül és kizárólag a Biblia tanításainak rendelte alá, prédikációinak alapjául bibliai idézetek szolgáltak. Micsoda bátorságról és határozottságról tanúskodik Zwingli felismerése és cselekedete! A középkor sötét, áttekinthetetlen bugyraiban vállalni Istennek a Biblia szavain át elénk tárt valós üzenetét, szakítani az évszázados korlátokkal, leszámolni a kényszerekkel, és a fennálló „rend” ellen cselekedni, igazi hőstettre vall. A zürichi főtanács előtt eretnekséggel vádolt reformátorral szemben felhozott vádakat végül ejtették, mivel tanítására vonatkozóan nem tudták bebizonyítani, hogy az Isten szavával szemben állna. „Nekem az olyan böjt tetszik, amikor leoldod a bűnösen fölrakott bilincseket, kibontod a járom köteleit, szabadon bocsátod az elnyomottakat, és összetörsz minden jármot!” (Ézs 58, 6-7) Ahogyan évszázadokkal ezelőtt, ma is lehetőségünk van forradalmian cselekedni és az Úr szavát alapul véve tudatosan kézbe venni életünk irányítását, életvitelünket. Amikor valamilyen fontos kérdésben keresztút elé érkezünk, amikor nap mint nap döntéseket kell hoznunk, vajon Isten üzenetét meghallva, segítő szándékát érezve, azt elfogadva alakítjuk-e életünket, vagy maradunk a társadalmi elvárásoknak való megfelelésnél? Sodródunk-e tovább a minden értéket és Istentől kapott erkölcsi normát elsöprő árral, amely szennyezi és károsítja fizikai és lelki egészségünket? Merünk-e szembeszállni a lapos, érdekekhez fűződő elvárásokkal, mint ahogyan azt korábban Zwingli tette? Döntéseiért mindenkinek magának kell vállalni a felelősséget. Viszont ha értékrendünk középpontját ebben a megromlott világban is Jézus Krisztus jelenti, akkor gondjainkat, döntéseinket mindenkor az Ő színe elé tárhatjuk, s kitakaríthatunk lelkünkben, megtisztulhatunk a ránk rakódott szennytől és a bűnöktől. Szívünket kitárhatjuk, Ő mindenkor meghallgat, és a maga idejében megoldást is ad. Így új erőre kapva és megtisztulva vághatunk neki a mindennapoknak, kezdhetünk új életet. Isten szüntelenül „rendel”, munkaideje nem behatárolt. A böjt a szellemi, lelki, testi megtisztulás fontosságát hirdeti Jézus sivatagban eltöltött negyven napja óta. Amikor úgy érezzük, összezavarodtunk, és belső „nagytakarításra” van szükségünk, merjünk mi is bátran, bármikor és bárhol böjtölni! Dicsőség az élő Istennek!
München, 2013. február
Böjti gondolatok
- Részletek
- Írta: Hieronymus
„Ha két napig böjtölsz, ne képzeld, hogy különb vagy annál, aki nem böjtöl. Te böjtölsz, de haragszol, ő ugyan eszik, de kedves. Te szíved kínját és gyomrod korgását civakodással emészted meg, ő mértékletesen eszik, és hálát ad Istennek!”
A szabály, mint fogság és mint szabadság
- Részletek
- Írta: Weöres Sándor
A szabály nem arra való, hogy beléje börtönözd magad; legyen lakószobád, szabadon ki-be járhass, dolgod szerint. A szabály semmit sem ér, ha elhatározás-szerűen viseled, ha komoran és konokul csörömpöl rajtad; a szabály akkor jó, ha érzéseidbe ivódik és finoman, hajlékonyan támogat.
Télenjáró
- Részletek
- Írta: Mátyás Imre
Mit hagynék, őz tapossa,
bedől egy cinke lépten,
elfér a létidő egy
hulló levél erében.